Dobré noviny
Britskí poslanci schválili homosexuálne sobáše
SITA
SITA

Britskí poslanci schválili homosexuálne sobáše

Zákon, ktorý sa týka len Anglicka a Walesu, ešte musí odobriť horná komora parlamentu, Snemovňa lordov.

LONDÝN 5. februára - Poslanci dolnej komory britského parlamentu v utorok schválili legislatívu, ktorá povoľuje uzatváranie homosexuálnych manželstiev v Anglicku a Walese.

Za legislatívu hlasovalo 400 zákonodarcov, proti bolo 175, väčšinou z tábora vládnej Konzervatívnej strany.

Premiér David Cameron výsledok označil za "dôležitý krok vpred" smerom k posilneniu britskej spoločnosti, cituje ho spravodajský portál BBC.

Zatiaľ nie je celkom jasné, koľko Cameronových konzervatívcov hlasovalo proti, BBC však odhaduje, že ich bolo asi 140. Zákon ešte musí odobriť aj horná komora parlamentu, Snemovňa lordov. Tam sa okolo neho očakáva búrlivejšia diskusia.

Dvadsať bývalých aj súčasných ústavných sudcov premiérovi ešte v nedeľu rozoslalo list, v ktorom ho vyzývali na odloženie hlasovania o tejto otázke až do najbližších volieb.

Ministerka pre kultúru a rovnosť príležitostí Maria Millerová oponentov homosexuálnych manželstiev varovala, že aj páry rovnakého pohlavia musia mať právo uzatvárať tieto zväzky. Sama pritom patrí do tábora Konzervatívnej strany.

Cameronova vláda návrh legislatívy predstavila ešte v decembri. Prisľúbila pritom, že povinnosť uzatvárať manželstvá pre osoby rovnakého pohlavia sa nebude týkať anglikánskej cirkvi. Ostatné náboženské spolky pritom takisto budú môcť požiadať o udelenie výnimky.

Britské homosexuálne páry môžu uzatvárať civilné partnerstvá už od roku 2005. V porovnaní s klasickými manželstvami majú pritom z legálneho hľadiska identické práva. Aktivisti však namietajú, že keďže nejde o "manželstvá" a zahraničí im ich často neuznávajú.

Krajiny s povolenými manželstvami homosexuálov

Vôbec prvou krajinou na svete, kde v roku 2001 povolili sobáše homosexuálov vrátane adopcií, bolo Holandsko.

Nasledovalo Belgicko o dva roky neskôr a v roku 2005 sa ako tretia krajina EÚ pripojilo Španielsko.

V roku 2009 nasledovalo Nórsko, Švédsko, o rok neskôr aj Portugalsko, no bez možnosti adopcie. Island, ktorý nie je členom EÚ, sa pripojil v roku 2011.

Na ostatných kontinentoch sa osoby rovnakého pohlavia môžu sobášiť a adoptovať deti v Kanade (od roku 2005), v Juhoafrickej republike ako jedinej africkej krajine (od 2006), v Argentíne ako prvej juhoamerickej krajine (od 2010), pričom v rámci USA je to možné v deviatich z 50 štátov.

Registrovaného partnerstva sú však povolené v Dánsku, Nemecku, Česku, Írsku či Švajčiarsku ale i v Kolumbii.

Už ste čítali?