Dobré noviny
Jediná vojna, ktorej koniec si nikto neželá. Neuveríte, ako dve krajiny bojujú o ostrov
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Jediná vojna, ktorej koniec si nikto neželá. Neuveríte, ako dve krajiny bojujú o ostrov

Ostrov Hans.
Ostrov Hans. — Foto: Youtube/Thoughty2

Snaha ovládnuť územie a získať moc i vplyv môže často vyústiť vo vojenský konflikt, kvôli ktorému zbytočne trpia tí, ktorí za to nemôžu. No príkladom, že to ide aj inak, bez krvi a dokonca s humorom, sú Dánsko s Kanadou, ktoré už roky zvádzajú boj o kúsok Zeme. No poriadne svojským spôsobom.

KODAŇ/OTTAWA 20. novembra - Kameňom úrazu sa stal ostrov Hans, na ktorý si raz nárokuje dánska a inokedy kanadská strana. Ani za svet sa však nevedia zhodnúť na tom, komu by mal patriť, hoci v minulosti bol prisúdený práve Dánsku. Problémom je fakt, že Hans, inak neobývaný ostrov bez zjavných prírodných zdrojov, sa nachádza v strede 35 kilometrov širokého prielivu, ktorý oddeľuje Kanadu a Grónsko - autonómne územie Dánska. Technicky sa nachádza v kanadských i dánskych vodách.

Whisky vojna

A hoci tento kus Zeme nemá v podstate žiadne väčšie využitie, krajiny sa oň roky sporia. A to aj napriek tomu, že v roku 1933 Stály dvor medzinárodnej spravodlivosti Spoločnosti národov rozhodol o tom, že patrí Dánsku. No keďže zanikol, opäť sa otvorila vlastnícka otázka. Svojský spôsob boja o Hansa odštartoval dánsky minister grónskych záležitostí, ktorý pri jeho návšteve vztýčil dánsku vlajku. Pri nej však zanechal aj odkaz - Vitajte na dánskom ostrove - i fľašu brandy. To odštartovalo humorné prekáranie sa, ktorému sa hovorí aj „whisky vojna“.

Keď sa totiž na ostrove vylodia kanadské vojenské jednotky, nechajú tam fľašu whisky Canadian Club a, samozrejme, odkaz, ktorý všetkých víta v Kanade. Žiadna strana sa preto nevedela dohodnúť, komu Hans patrí, no rozhodli sa to poňať tak bizarne, že túto „vojnu“ môžeme označiť za tú najmierumilovnejšiu na svete. No keďže sa pripravuje plán, podľa ktorého sa má Hans stať spoločným územím spravovaným Kanadou i Dánskou, zrejme bude spor oň onedlho už len bizarnou spomienkou.

Už ste čítali?