V Poprade začali so zimnou údržbou ciest a chodníkov
TASR
TASR

V Poprade začali so zimnou údržbou ciest a chodníkov

Príprava na zimnú údržbu začala v mesiaci október prestavbou techniky, teda inštaláciou nadstavieb sypačov a radlíc a dopĺňaním posypového materiálu.

Snežné pluhy, Archívna snímka — Foto: TASR/AP

Poprad 16. novembra (TASR) – Správa mestských komunikácií(SMK) Poprad vstúpila do režimu zimnej údržby. Jej cieľom je v čo najkratšom časovom úseku zaistiť bezpečnú zjazdnosť mestských komunikácií a schodnosť chodníkov. TASR o tom informoval komunikačný manažér mesta Poprad Marián Galajda.

Príprava na zimnú údržbu začala v mesiaci október prestavbou techniky, teda inštaláciou nadstavieb sypačov a radlíc a dopĺňaním posypového materiálu. "Pre potreby zimnej údržby má už v týchto dňoch SMK v skladoch 140 ton posypovej soli a 250 ton inertného posypového materiálu. Ďalší posypový materiál sa bude v priebehu zimy dovážať priebežne podľa aktuálnych potrieb," vymenoval Galajda. Prvý výjazd zaznamenala SMK v Poprade už 5. októbra. V prípade potreby má SMK zazmluvnených dvoch partnerov na zabezpečenie štandardnej údržby v mestských častiach Veľká a Matejovce. V prípade extrémnych podmienok sú zabezpečené mechanizmy na výpomoc od ďalších siedmich partnerov.

Nástupištia zastávok MHD, schody, lávky cez rieku Poprad, prístupy k priechodom pre chodcov bude v zime udržiavať firma Brantner, a. s., Poprad. SMK Poprad zabezpečuje počas zimy zjazdnosť na 68 km mestských komunikácií a 32 km chodníkov. Úpravu niektorých ciest prvej, druhej a tretej triedy zabezpečujú iné organizácie, Slovenská správa ciest a Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja. "Už počas roka sme komunikovali so zástupcami všetkých organizácií tak, aby výsledkom bola kvalitná zimná údržba a spokojní obyvatelia nášho mesta," uviedol primátor Poprad Jozef Švagerko.

"Najväčším problémom pri zimnej údržbe je statická doprava na sídliskách. Keďže áut je každým rokom viac a parkujú aj na chodníkoch, predovšetkým v nočných hodinách výrazným spôsobom obmedzujú možnosti ich údržby. Chceli by sme preto požiadať najmä vodičov, aby na to pri parkovaní mysleli," informoval pred príchodom zimy riaditeľ SMK Peter Fabian. V zmysle Zákona o pozemných komunikáciách problémy v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v súvislom zastavanom území a hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou, sú povinní bez prieťahov odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, pokiaľ vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom.

"Aj v tomto roku bude mať Správa mestských komunikácií v Poprade k dispozícii GPS monitoring techniky, ktorý zaviedla v minulom roku. Táto technológia výrazným spôsobom uľahčila a sprehľadnila zimnú údržbu. Je výraznou pomôckou predovšetkým pri operatívnom riešení jednotlivých zásahov počas údržby a rovnako verejnosť má možnosť sledovať pohyb mechanizmov," doplnil Galajda. Presný rozpis činností a priorít pri starostlivosti o mestské cesty a chodníky definuje Operačný plán pre výkon zimnej údržby mestských komunikácií a chodníkov v meste Poprad na zimné obdobie 2016/2017.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…