Zrekonštruovanú Novú synagógu v Žiline chcú otvoriť na jar 2017
TASR
TASR

Zrekonštruovanú Novú synagógu v Žiline chcú otvoriť na jar 2017

Špeciálna zvuková inštalácia s menami všetkých darcov bude znieť v stenách Novej synagógy.

Ilustračné foto — Foto: TASR_ Erika Ďurčová

Žilina 15. novembra (TASR) – Koncert s nesmrteľnou zvukovou inštaláciou skladateľa Mareka Piačeka má na jar 2017 otvoriť po šesťročnej rekonštrukcii Novú synagógu v Žiline od nemeckého architekta Petra Behrensa. Na tlačovej konferencii to dnes v priestoroch synagógy povedal riaditeľ Kultúrneho centra (KC) Stanica Žilina-Záriečie Marek Adamov, ktorý je jedným z iniciátorov rekonštrukcie.

Špeciálna zvuková inštalácia s menami všetkých darcov bude znieť v stenách Novej synagógy. "Ľudia budú môcť priložiť ucho na stenu. A v nej bude znieť skladba, v ktorej budú speváci spievať mená. V múroch Novej synagógy tak navždy budú znieť mená všetkých darcov, ktorí prispeli na obnovu a rekonštrukciu tejto vzácnej architektúry," povedal projektový manažér KC Stanica Žilina-Záriečie Róbert Blaško.

Podľa Adamova je Nová synagóga na 90 percent zreštaurovaná, čo sa týka historických vecí. "Na začiatku bola špičková medzivojnová architektúra Novej synagógy a potreba zachrániť ju. Vtedy sa nenašli peniaze v meste ani v štáte. A tak sme prišli my, občianske združenie Truc sphérique zo Stanice Žilina-Záriečie a pustili sa do toho. S cieľom zvládnuť to za jeden milión, ktorý postupne zbierame," uviedol Adamov.

"Približne polovicu financií sme vyskladali z mnohých zdrojov - zbierka, sponzori, malé granty, ministerstvo kultúry, mesto Žilina, Nadácia Kia Motors Slovakia. A takmer polovicu zafinancovali takzvané nórske granty. Bolo by to oveľa drahšie ako jeden milión, ale veľa práce urobili dobrovoľníci," zdôraznil riaditeľ KC Stanica Žilina-Záriečie.

Doplnil, že na rekonštrukciu synagógy za šesť rokov získali viac ako 800.000 eur a na úplné dokončenie chýba ešte zhruba 150.000 eur. "Urobili sme pamiatkové výskumy, našli 60 rokov stratené originálne Behrensove výkresy, vyviezli vyše tisíc ton sutiny. Postavili sme balkón, vymenili kúrenie, urobili nové podlahy, zreštaurovali kupolu, vymenili strechu, dokončili vonkajšiu fasádu a zreštaurovali omietky v interiéri. Na stavenisku sa v rámci tzv. pootvorení uskutočnili desiatky akcií – výstav, koncertov, festivalov, na ktorých bolo spolu viac ako 20.000 ľudí," dodal Adamov.

Rekonštrukcia Behrensovej Novej synagógy sa začala v roku 2012. Židovská náboženská obec v Žiline pamiatku symbolicky prenajala občianskemu združeniu Truc sphérique na 30 rokov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…