O časti rozpočtu v Spišskej Belej by mohli rozhodnúť obyvatelia
TASR
TASR

O časti rozpočtu v Spišskej Belej by mohli rozhodnúť obyvatelia

O tom, či sa budú mestské financie rozdeľovať priamo občanmi, rozhodnú poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva 21. novembra.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Lukáš Furcoň

Spišská Belá 15. novembra (TASR) – V Spišskej Belej uvažujú o zavedení participatívneho rozpočtu. O prerozdelení časti mestských financií by tak mohli rozhodnúť priamo obyvatelia mesta. O tom, či sa budú mestské financie rozdeľovať priamo občanmi, rozhodnú poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva 21. novembra.

"Cieľom tohto zámeru je dať možnosť obyvateľom mesta prerozdeliť aspoň časť peňazí z rozpočtu mesta na realizáciu dobrého nápadu či myšlienky vo forme malých projektov. Zároveň aj to je spôsob, ako získať prehľad o niektorých potrebách obyvateľov nášho mesta," uviedol primátor mesta Štefan Bieľak. Podľa jeho slov takýto prístup umožňuje budovať lepší vzťah k svojmu mestu, podieľať sa na realizácii aktivít, zapojiť miestnych ľudí do premeny svojho okolia a do vylepšenia súčasného stavu. "Nielen kritizovať, ale niečo urobiť pre seba a svoje okolie, byť aktívnym nielen v slovách, ale aj v skutkoch. A keď konkrétny projekt či nápad nedostane podporu, môže byť impulzom pre samosprávu, aby ho zrealizovala," priblížil primátor. Projekty sa môžu týkať rôznych oblastí, ktoré určí mesto vo výzve. Takýto prístup už funguje vo viacerých slovenských mestách. Podľa slov Bieľaka ide napríklad o Bratislavu, Trnavu, Banskú Bystricu, Piešťany alebo Liptovský Mikuláš.

Ak poslanci schvália tento zámer, mesto zverejní verejnú výzvu na zasielanie návrhov a projektov na naplnenie participatívneho rozpočtu. "Projekty bude možné zaslať prostredníctvom oficiálneho formulára, ktorý bude zverejnený na internetovej stránke mesta, pričom okrem krátkeho popisu návrhu bude potrebné uviesť lokalitu, kde sa daný projekt uskutoční a aký je jeho očakávaný prínos z hľadiska rozvoja, zvyšovania kvality života," vysvetlil Bieľak. Projekty posúdi mestské zastupiteľstvo na základe odporúčania hodnotiacej komisie a následne sa predložia na verejné hlasovanie všetkým obyvateľom mesta. Tie, ktoré získajú najvyššiu podporu budú zapracované do zmeny rozpočtu.

"V rozpočte mesta na rok 2017 sa navrhuje vyčleniť na projekty participatívneho rozpočtu celkom 10.000 eur, pričom na jeden projekt by mala byť poskytnutá minimálne suma 500 eur. Najvyššia hodnota nepresiahne hodnotu 2000 eur," uzavrel primátor.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…