Pod nitrianskym parkom nachádzajú vedci vzácne archeologické lokality
TASR
TASR

Pod nitrianskym parkom nachádzajú vedci vzácne archeologické lokality

Doterajšie výskumy tu odhalili husté osídlenie vo viacerých obdobiach v praveku, ale i stredoveku.

Na snímke výstavba priemyselného parku v Nitre - Drážovciach 25. februára 2016, ktorého súčasťou bude závod spoločnosti Jaguar Land Rover. — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 15. novembra (TASR) – Objekty nitrianskeho strategického parku, ktorého súčasťou budú aj výrobné haly automobilky Jaguar Land Rover, budú stáť na významných archeologických lokalitách. Husté osídlenie vo viacerých obdobiach v praveku, ale i stredoveku tu odhalili doterajšie výskumy. Dlhodobé osídlenie zistil aj archeologický výskum, ktorý od septembra do novembra prebiehal v lokalite, kde má vyrásť železničný terminál. Na jeho mieste vedci objavili viackultúrne nálezisko s rozsiahlymi sídliskovými štruktúrami.

„Bola na ňom dosť komplikovaná situácia, pretože tie objavené objekty a vlastne celá plocha bola zaplavená čiernou humusovou naplavenou vrstvou. Aj napriek tomu sa nám podarilo objaviť množstvo nálezov a objektov. Keď ideme chronologicky, tak tie najstaršie objekty sú z mladšej až neskorej doby kamennej. Neskôr je tu osídlenie v mladšej až neskorej dobe bronzovej, pravdepodobne lužickou kultúrou. Ďalej tam máme viaceré sídliskové objekty z doby laténskej a rímskej a ďalšie pozostatky obytných stavieb s najmladším osídlením z obdobia vrcholného stredoveku. Čiže pomerne rozsiahle polykultúrne nálezisko,“ uviedol vedúci Oddelenia záchranných výskumov Archeologického ústavu (AÚ) SAV v Nitre Marek Vojteček.

Podľa slov riaditeľa AÚ Mateja Ruttkaya je väčšina územia, na ktorom budú objekty strategického parku stáť, pre archeológov mimoriadne významná. „Je to veľmi zaujímavá poloha, kde aj v jej okolí máme zvláštnu situáciu, keď tu nachádzame 1,5- až dvojmetrové vrstvy osídlenia. To je dosť unikátna záležitosť v rámci stredodunajského priestoru a určite by stálo zato preskúmať do budúcna aj ďalšie časti tohto priestoru. Ideálne by bolo, keby sa to mohlo realizovať formou systematického výskumu. Mohlo by nám to veľmi pomôcť pri spresnení datovania jednotlivých osídľovacích procesov, ktoré máme v Nitre,“ skonštatoval Ruttkay. Ako zdôraznil, pri ďalšej výstavbe inžinierskych sietí a iných súčastí strategického parku, bude preto veľmi dôležité zabezpečovať aj kvalitný archeologický prieskum a výskum.

Vedci už dávnejšie vedia o viacerých lokalitách, ktoré sa tu nachádzajú a plánovaná výstavba ich určite prekríži. „Je veľký predpoklad, že tam budú zaujímavé osady, sú tam sídliskové nálezy a obydlia z praveku, ale aj keltské a germánske. Osídlenie je tam dlhodobé, čo nie je mimo mestských jadier až také časté. Postupnou ľudskou aktivitou tu stúpal terén a vznikali pre nás veľmi dôležité ostrovčeky osídlenia, ktoré nám prinášajú veľa informácií o datovaní. My si vďaka tomu dokážeme spresňovať vzťahy z jednotlivých období, ale napríklad aj vzťahy k životnému obdobiu, teda či a kedy boli záplavy, suchá a podobne,“ vysvetlil Ruttkay.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…