Návrh rozpočtu Košíc na rok 2017 vychádza z priorít mesta
TASR
TASR

Návrh rozpočtu Košíc na rok 2017 vychádza z priorít mesta

Magistrát chce investovať do modernizácie električkových tratí, rekonštrukcie škôl, výstavby nových športovísk, ale tiež do opráv komunikácií a modernizácie verejného osvetlenia.

Košice — Foto: Simona Lazorová

Košice 14. novembra (TASR) - Mesto Košice predloží na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva návrh rozpočtu na rok 2017. Magistrát chce investovať do modernizácie električkových tratí, rekonštrukcie škôl, výstavby nových športovísk, ale tiež do opráv komunikácií a modernizácie verejného osvetlenia.

Podľa hovorkyne mesta Lindy Šnajdárovej návrh rozpočtu vychádza z dokumentu Program rozvoja mesta Košice pre obdobie rokov 2015 - 2020, výhľadovo do roku 2025, ktorý bol schválený vlani v júni.

"Pri tvorbe rozpočtu mesto zohľadnilo svoje finančné možnosti. Vychádzalo z očakávaných príjmov, v ktorých sú zahrnuté podielové dane zo štátneho rozpočtu SR, ktoré tvoria 58 % rozpočtovaných bežných príjmov mesta, ostatné miestne dane, nedaňové príjmy, granty a transfery zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a finančné prostriedky z fondov Európskej únie," uviedla Šnajdárová.

Mesto si do budúceho roka stanovilo viaceré priority. Pustiť sa chce do modernizácie električkových tratí aj do rekonštrukcie viacerých komunikácií a opravy mostov. Pokračovať bude v oprave škôl a školských zariadení, ako aj vo výstavbe športových ihrísk a atletických oválov.

Časť financií pôjde na modernizáciu verejného osvetlenia a na podporu nájomného bývania pre mladé rodiny na Sládkovičovej. Magistrát investuje aj do opravy bazéna mestského kúpaliska Rumanova a po majetkovoprávnom usporiadaní pozemkov aj do rekonštrukcie Slaneckej cesty.

"Podiel na výnose z príjmov fyzických osôb pre obce je 70 %, čo pre mesto predstavuje nárast v objeme takmer 5.600.000 eur oproti očakávanej skutočnosti roka 2016. Tieto peniaze však musia byť prednostne použité na mzdy pedagogických a nepedagogických zamestnancov v školstve, zamestnancov verejnej správy a zamestnancov rozpočtových a príspevkových organizácií v zmysle Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na rok 2017," skonštatovala Šnajdárová.

V dôsledku výpadku príjmu z dane z nehnuteľnosti za katastrálne územie Sokoľany a príjmu z poplatku za uloženie odpadu mesto nemôže počítať s financiami vo výške 2.600.000 eur.

"Rozpočet na rok 2017 je zostavený ako vyrovnaný, s celkovými príjmami a výdavkami 209.300.000 eur, z toho bežné výdavky sú vo výške takmer 139.000.000 eur," dodala hovorkyňa.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…