Ceny slovenských nehnuteľností na bývanie vlani poklesli
SITA
SITA

Ceny slovenských nehnuteľností na bývanie vlani poklesli

Priemerná cena metra štvorcového nehnuteľností na bývanie dosiahla v minulom roku podľa údajov Národnej banky Slovenska 1 237 eur, kým rok predtým to bolo 1 251 eur.

BRATISLAVA 5. februára - Ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku v minulom roku v porovnaní s rokom 2011 poklesli o 1,1 %.

Priemerná cena metra štvorcového nehnuteľností na bývanie dosiahla v minulom roku 1 237 eur, kým rok predtým to bolo 1 251 eur. Vyplýva to z výpočtov Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá vychádza z údajov Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS).

V samotnom štvrtom štvrťroku dosiahla priemerná cena metra štvorcového nehnuteľností na bývanie na Slovensku 1 247 eur, čo bolo medzikvartálne viac o 0,6 % a medziročne o 0,9 %. "Priemerné ceny bytov sa znížili, kým priemerné ceny domov rástli už štvrtý štvrťrok po sebe, čo prispelo k zovretiu nožníc medzi priemernými cenami bytov a priemernými cenami domov," uvádza centrálna banka v zverejnenom komentári.

Rast priemerných cien domov a bytov v troch významnejších slovenských krajoch, a to v Bratislavskom, Žilinskom a Prešovskom, spôsobil podľa NBS aj úhrnný celoslovenský rast priemerných cien nehnuteľností na bývanie. V uvedených troch krajoch sa v poslednom vlaňajšom štvrťroku zvýšili priemerné ceny tak bytov, ako aj domov.

"Vývoj priemerných cien nehnuteľností na bývanie v posledných dvoch štvrťrokoch prispel k posilneniu dominancie Bratislavského kraja, lebo ich už vysoká úroveň sa v posledných štvrťrokoch opäť zvyšuje," dodáva centrálna banka. Aktuálne v Bratislavskom kraji dosahujú priemerné ceny domov a bytov hodnotu 1 679 eur za meter štvorcový, čo predstavuje úroveň priemeru za rok 2011, ale je to zhruba o 17 % menej v porovnaní s najvyššou priemernou cenou v druhom štvrťroku 2008.

Predpokladané zníženie výkonnosti slovenskej ekonomiky v roku 2013 neprinesie podľa NBS zásadné zlepšenie bonity domácností, ani ich očakávaní do budúcnosti a schopnosti, či ochoty sa zadlžiť kvôli bývaniu. "Tieto skutočnosti budú s veľkou pravdepodobnosťou určujúce aj pre najbližší vývoj na slovenskom trhu s bývaním. Preto je pravdepodobná skôr jeho pokračujúca stagnácia vo väčšine regiónov," očakáva centrálna banka.

Dodáva pritom, že pravdepodobne bude v najbližšom období pokračovať aj trend znižovania priemerných cien predražených bytov v novostavbách a stabilizácie priemerných cien rodinných domov. "Súvisí to často s možnosťou získať cenovo výhodnejšie bývanie v rodinnom dome v prijateľnej lokalite a s porovnateľnou rozlohou a komfortom bývania ako v mestskom byte," uvádza NBS.

Podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej medziročný nárast cien domov a bytov v poslednom vlaňajšom štvrťroku o 0,9 % predstavoval prvý medziročný nárast cien v štvrťročnom hodnotení od konca roku 2008. "Aj napriek nárastu cien počas druhého polroka 2012, sa byty a domy predávajú v priemere o takmer štvrtinu lacnejšie ako tesne pred vypuknutím krízy. Byty a domy sa tak dajú naďalej kúpiť za porovnateľné sumy ako pred piatimi rokmi, teda počas roka 2007," uvádza Sadovská.

Súčasný ekonomický vývoj v krajine a s ním súvisiaca vysoká miera nezamestnanosti zatiaľ podľa analytičky Poštovej banky nenaznačujú, že by v roku 2013 mali začať ceny nehnuteľností výraznejšie rásť. "Aj naďalej sa preto prikláňame k scenáru stagnácie cien nehnuteľností," konštatuje Eva Sadovská.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…