Mesto Banská Bystrica má na zimnú údržbu do konca roka ešte 63.000 eur
TASR
TASR

Mesto Banská Bystrica má na zimnú údržbu do konca roka ešte 63.000 eur

Mesto zabezpečuje zimnú údržbu na 165 kilometroch vozoviek, 50.000 metroch štvorcových parkovacích plôch a 117.000 metroch štvorcových chodníkov.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Banská Bystrica 14. novembra (TASR) – V areáloch spoločností, ktoré sa v Banskej Bystrici starajú o zjazdnosť ciest a chodníkov, sú už pripravené pluhy, frézy a tony posypovej soli. Podľa Operačného plánu zimnej údržby sa totiž v utorok (15.11.) začína zimná sezóna a aj v tomto roku budú s dočisťovaním priechodov pre chodcov a autobusových zastávok pod Urpínom pomáhať dlhodobo nezamestnaní.

"Mesto zabezpečuje zimnú údržbu na 165 kilometroch vozoviek, 50.000 metroch štvorcových parkovacích plôch a 117.000 metroch štvorcových chodníkov. Sú rozdelené podľa poradia dôležitosti s prihliadnutím na potreby dopravy a zásobovania obyvateľstva, zabezpečenie zdravotnej a požiarnej služby. Operačný plán rieši nasadenie dopravných prostriedkov a mechanizmov pre bežné i mimoriadne poveternostné podmienky," priblížila dnes hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Sekerešová. Podľa plánu zimnej údržby sezóna trvá do 31. marca budúceho roka.

Z rozpočtu na rok 2016 má mesto k dispozícii na zimnú údržbu ešte zhruba 63.000 eur, z ktorých bude uhrádzať výkony za november a polovicu decembra. Ďalšie výkony bude financovať z rozpočtu na rok 2017, ktorý je v štádiu príprav a má byť predmetom decembrového mestského zastupiteľstva. Samospráva pod Urpínom minula počas zimy 2015/2016 sumu 605.360 eur.

Na území mesta sú okrem miestnych komunikácií najmä rýchlostná cesta R1 v správe Národnej diaľničnej spoločnosti a spoločnosti Granvia, cesty I. triedy, ktoré sú v správe Slovenskej správy ciest, a cesty II. a III. triedy vo vlastníctve Banskobystrického samosprávneho kraja, o ktoré sa stará Banskobystrická regionálna správa ciest.

"O chodníky priľahlé k nehnuteľnostiam dbajú v zmysle nariadenia o verejnom poriadku na území mesta vlastníci nehnuteľností. Ich povinnosťou je zamedziť padaniu snehu zo striech svojich nehnuteľností. V prípade, že sa o ne nestarajú, mestská polícia ich vyzve, aby tak urobili," zdôraznila Sekerešová.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…