Dobré noviny
V R. Sobote je výstava voskových figurín. Predstaví ľudské anomálie
TASR
TASR

V R. Sobote je výstava voskových figurín. Predstaví ľudské anomálie

Na archívnej snímke zo 17. júla 2002 netradičná výstava voskových figurín v Bratislave.
Na archívnej snímke zo 17. júla 2002 netradičná výstava voskových figurín v Bratislave. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Ide o jedinú zachovalú kolekciu verných napodobenín ľudí vyhotovených z vosku, ktorá bola vytvorená v Antropologickom múzeu v Petrohrade.

Rimavská Sobota 14. novembra (TASR) – Kolekciu 25 exponátov ľudských anomálií predstaví pripravovaná výstava voskových figurín Zvláštni ľudia, ktorú otvoria v priestoroch Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote v pondelok 14. novembra o 10.00 h. Vystavené figuríny si návštevníci múzea môžu pozrieť do 20. novembra.

„Ide o jedinú zachovalú kolekciu verných napodobenín ľudí vyhotovených z vosku, ktorá bola vytvorená v Antropologickom múzeu v Petrohrade. Všetky figuríny sú umelecké diela, nerozoznateľné od skutočných osôb. Pri ich vytváraní boli použité lekárske očné a zubné implantáty a do vosku vpichované pravé ľudské vlasy,“ priblížila PR referentka GMM Martina Mareková, podľa ktorej aj zásluhou toho pôsobia figuríny dokonale živým dojmom. Zobrazujú človeka s dvoma hlavami, dvoma tvárami, štyrmi očami, siamské dvojčatá alebo muža s vlčím syndrómom.

„Odpradávna sa v našej spoločnosti vyskytovali jedinci svojím zovňajškom výrazne vystupujúci z davu. Spoločnosť sa ich stránila, ale zároveň ju priťahovali svojimi zvláštnosťami. Z postihnutia takých ľudí často pramenila neskutočná sila a odhodlanie vzoprieť sa osudu a predviesť okoliu svoj neobyčajný vzhľad ako dar, chceli byť rešpektovaní a uznávaní. Pracovali v cirkusoch a panoptikách, často sa naučili i neuveriteľným kúskom, ktorými ešte viac podnecovali zvedavosť návštevníkov,“ dodala Mareková.

Výstava, zobrazujúca odchýlky ľudského tela, navštívila viacero miest v Českej republike i na Slovensku. Do priestorov Gemersko-malohontského múzea, piateho najstaršieho múzea na Slovensku, sa vracia po druhý raz.

Už ste čítali?