Pozor na to, čo raňajkujete. Tieto potraviny lačný žalúdok dlhodobo neznesie
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Pozor na to, čo raňajkujete. Tieto potraviny lačný žalúdok dlhodobo neznesie

Ľudia majú zaužívané určité stravovacie návyky a tie sa týkajú aj raňajok. Neuvedomujú si však, že v skutočnosti veľa z nich nie je vhodných na prázdny žalúdok. Možno aj vy patríte k tým ľuďom, ktorí by mali svoje raňajkové návyky trochu prekopať a dodať telu len to najlepšie.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Niekto raňajky vynechá alebo si dá aspoň kávu, iný nedá dopustiť na jogurt a ďalší si urobí malý chlebík so šunkou či zeleninou. Sú však tieto typické rýchle raňajky vhodné? Podľa odborníkov by bolo lepšie konzumovať na úvod dňa niečo iné, niečo, čo je vhodnejšie na prázdny žalúdok.

Niektorými jedlami, ktoré si dávate ako raňajky, totiž žalúdku škodíte. Môžete si nimi žalúdok podráždiť, prípadne telu nedodať žiadne živiny. Viete, ktoré potraviny to sú?

Týmto sa vyhnite

Aj keď to znie nespravodlivo, napríklad jogurtu by ste sa mali na raňajky vzdať, a to aj napriek tomu, že sa vám môže zdať, že živá kultúra je tým najlepším, čo môžete svojmu organizmu zrána dodať. No práve dobré baktérie zabíjajú žalúdočné kyseliny. Výsledkom je nulová hodnota živín pre vaše telo. Ak patríte skôr k milovníkom chlebíkov, ktoré si vždy na raňajky poctivo pripravíte, pričom nezabúdate na zeleninu, aj toto je vhodné zmeniť. No tu treba zvážiť, akú zeleninu si vlastne doprajete. Podľa portálu Bright Side, nie sú vhodné na raňajky paradajky, uhorky ani zelená zelenina. Napríklad paradajky kvôli tanínu zvyšujú produkciu žalúdočných kyselín, uhorky a spol. zase môžu vplyvom aminokyselín spôsobiť pálenie záhy či nadúvanie. Podobne je to aj s citrusmi, ktorých ovocné kyseliny môžu žalúdok podráždiť a poškodiť jemnú sliznicu žalúdka dokážu aj hrušky. Z ovocia sú nevhodné aj banány, pri ktorých nerobí kombinácia prázdneho žalúdka a zvýšenej hladiny horčíka dobre srdcu. To však platí len z dlhodobého hľadiska. Čomu by ste sa ale mali vyhnúť vždy, sú sladkosti, ktoré neprospejú nielen vašej postave, ale aj zvýšia hladinu inzulínu.

Možno ste si práve povedali, že podľa tohto nie je na raňajky vhodné v podstate nič, no stále ostalo veľa potravín, ktoré sme nemenovali a tie sú na raňajky a teda prázdny žalúdok oveľa vhodnejšie.

Toto prázdny žalúdok ocení

Ideálne je, ak nestíhate, dať si za hrsť orechov. Pri nich budete mať istotu, že ulahodíte organizmu celkovo, nielen žalúdku, ale aj mozgu. Vhodné sú aj ovsené vločky, ktoré si možno bežne dávate do jogurtu. Ak sa nechcete jogurtu na raňajky vzdať, skúste si doň pridať ovsené vločky a možno i trochu orechov. Keďže na raňajky sú vhodné aj čučoriedky, môžete ich zakomponovať do jogurtu tiež. Ešte lepšie však vyniknú v ovsenej kaši, ktorá je na raňajky priam ideálna. Ani nie však tá z obchodu v plastovom obale, ale poctivo pripravená. Dopriať si môžete aj chlieb, ale celozrný bez kvasníc. K nemu si urobte praženicu, omeletu či volské oko. Vajcia totiž dokážu znížiť váš celodenný príjem kalórií.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…