Dobré noviny
Škola v Budimíre sa snaží rozvíjať kritické myslenie žiakov
TASR
TASR

Škola v Budimíre sa snaží rozvíjať kritické myslenie žiakov

Základná škola v Budimíre (na snímke) je spojená s politikom, diplomatom, astronómom a generálom francúzskej armády Milanom Rastislavom Štefánikom (1880-1919). Jeho meno vo svojom názve škola nesie od roku 2014. Na snímke riaditeľka základnej školy s materskou školou v Budimíre Jana Bavoľárová. Budimír, 7. novembra 2016. FOTO TASR - František Iván
Základná škola v Budimíre (na snímke) je spojená s politikom, diplomatom, astronómom a generálom francúzskej armády Milanom Rastislavom Štefánikom (1880-1919). Jeho meno vo svojom názve škola nesie od roku 2014. Na snímke riaditeľka základnej školy s materskou školou v Budimíre Jana Bavoľárová. Budimír, 7. novembra 2016. FOTO TASR - František Iván — Foto: TASR František Iván

Základná škola s materskou školou Milana Rastislava Štefánika v Budimíre blízko Košíc je stredisková škola pre deväť okolitých obcí.

Budimír 7. novembra (TASR) – Základná škola (ZŠ) s materskou školou (MŠ) Milana Rastislava Štefánika v Budimíre blízko Košíc je stredisková škola pre deväť okolitých obcí. O dobrom mene školy svedčí, že ju navštevujú deti až z 19 obcí. Celkovo chodí do ZŠ 400 žiakov a do MŠ 36 detí.

Škola s moderným vybavením je zapojená do rôznych projektov a programov, snaží sa viesť žiakov nielen k vedomostiam, ale rozvíjať tiež kritické myslenie, vychovávať ich k ochrane životného prostredia či zdravému životnému štýlu. "Na základe mnohých aktivít sme získali tituly ako Škola, ktorej to myslí - čo znamená, že učitelia absolvovali rôzne vzdelávania na metódy a formy, ako u žiakov podporovať kritické myslenie. Ďalej sme Zelená škola, čiže venujeme sa environmentálnym aktivitám – separujeme odpad, upravujeme areál školy, kde máme jazierko, pocitový chodník či množstvo zelene," uviedla pre TASR riaditeľka školy Jana Bavoľárová.

K ďalším titulom patrí Škola podporujúca zdravie a v rámci programu Detského fondu OSN (UNICEF) - Škola priateľská k deťom. Škola je zapojená aj do medzinárodného projektu Erasmus+ s projektom zameraným na rozvoj a podporu čitateľskej gramotnosti a partnerskými školami v Estónsku, Belgicku, Poľsku a Španielsku.

Na škole sú jazyková, chemicko-fyzikálna učebňa a dve počítačové učebne, každá trieda má počítač, interaktívnu tabuľu či projektor a pripojenie na internet. Zavedený je dochádzkový čipový systém pre žiakov aj učiteľov, samozrejmosťou už sú elektronické žiacke knižky a triedne knihy. Pred pár rokmi inštalovali v škole kamerový systém, ktorý sa v rámci prevencie a bezpečnosti podľa riaditeľky veľmi osvedčil.

V ponuke pre žiakov a rodičov je aj široký výber voľnočasových aktivít. "Pri škole máme elokované pracovisko základnej umeleckej školy, máme tu jazykovú školu a taktiež tanečnú školu zameranú na spoločenské tance. Okrem aktuálne 26 rôznych záujmových krúžkov pri škole pracuje aj AMAVET - Asociácia mládeže pre vedu a techniku," skonštatovala Bavoľárová.

Vlastným projektom školy je celoslovenská umelecká súťaž pre deti nazvaná Budimírske studničky, ktorá má už za sebou päť ročníkov. Jej cieľom je podporovať u detí tvorivosť. "Vyhlasujeme ju každoročne v troch oblastiach – výtvarnej, literárnej a hudobnej s tým, že zadáme nejakú prioritnú tému. Tá sa väčšinou viaže s prírodou, v minulom ročníku to bol Čarovný rybník," priblížila riaditeľka. Najväčší záujem detí zo škôl z celého Slovenska je o výtvarné práce, svoj talent môžu prejaviť aj v podobe napísanej rozprávky či povesti, alebo naspievaného vlastného textu či vytvorenia melódie. Vyhlasovanie súťaže je zvyčajne začiatkom decembra a vyhodnotenie na konci mája v miestnom kaštieli.

Už ste čítali?