Dobré noviny
Poslanci sú rok bez imunity, mnohí platili pokuty
SITA
SITA

Poslanci sú rok bez imunity, mnohí platili pokuty

Pozrite si, ktorí poslanci sa priznali k zaplateniu pokuty po zrušení priestupkovej imunity.

BRATISLAVA 3. februára - Pred rokom si poslanci Národnej rady SR zrušili priestupkovú imunitu.

Národná rada vtedy schválila návrh zákona na zrušenie priestupkovej imunity poslancov z dielne SaS, SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd.

Zákon podporilo všetkých 147 prítomných zákonodarcov. Viacerí poslanci po strate imunity zaplatili pokuty za dopravné priestupky.

Poslanec Smeru-SD Dušan Bublavý zaplatil za nesprávne parkovanie pred parlamentom.

„Ponáhľal som sa na hlasovanie do NR SR, keď som išiel od lekára. Keďže som nestíhal zaparkovať v garáži, auto som odstavil pred budovou parlamentu, kde to nie je dovolené. Pokutu som samozrejme zaplatil,“ povedal pre agentúru SITA.

Zrušenie priestupkovej imunity podporoval a vždy zaň aj hlasoval podpredseda KDH Pavol Abrhan. „Samozrejme, stalo sa mi, že som musel zaplatiť pokutu za prekročenie rýchlosti,“ povedal dnes pre agentúru SITA.

Policajti ho ako poslanca spoznali, ale splnili si svoju povinnosť. Rýchlosť Abrhan prekročil mimo obce o približne 21 kilometrov za hodinu. Podľa neho je dobré, že poslanci sú rovnakými účastníkmi cestnej premávky ako ostatní.

Štefanec platil dva dni po zrušení imunity

Za rýchlosť zaplatil pokutu aj podpredseda Most-Híd László Solymos.

„Veľa cestujem, takže sa to pritrafí, tak, ako sa to môže pritrafiť každému občanovi,“ povedal pre agentúru SITA.

Rýchlosť Solymos prekročil dvakrát. Zdôraznil však, že aj keď mali poslanci priestupkovú imunitu, nikdy sa nelegitimoval poslaneckým preukazom a pokuty platil teda aj pred zrušením imunity.

Hneď po zrušení imunity zaplatil pokutu podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. „Dva dni po zrušení imunity som platil na strednom Slovensku za rýchlosť. Nebolo to veľa. Našťastie, odvtedy sa mi to nestalo,“ povedal pre agentúru SITA. Napriek zaplatenej pokute zrušenie imunity považuje za správne a potrebné.

„Presadzovali sme to dlhodobo a som rád, že sa to podarilo. Nemyslím si, že by sa imunita mala vzťahovať na niečo iné, ako sú výroky v parlamente,“ povedal s tým, že imunita má význam pre slobodu vyjadrovania sa v národnej rade.

Chrenovi nepomohol ani Krajcer

K zaplateniu pokuty sa priznal aj poslanec SaS Martin Chren, nepomohlo mu ani to, že vedľa neho sedel poslanecký kolega Daniel Krajcer.

„Stalo sa mi to pred dvomi týždňami cestou z Košíc, keď som prekročil rýchlosť,“ povedal pre agentúru SITA.

Policajti ho ako poslanca nespoznali, Krajcera v aute si všimli až po zapletení pokuty. Chren platil pokutu, aj keď poslanci imunitu mali.

„Rovnosť pred zákonom je to najdôležitejšie,“ zdôraznil. Zároveň pripomenul, že poslanci SaS sa aj vyzliekli, aby presadili zrušenie imunity. Celý poslanecký klub sa vtedy odfotil nahý s plagátom Vyzlečme poslancov z imunity.

"Nám na tom naozaj záležalo. Možno sa z toho ľudia nenajedia, ale je to základná vec, ktorá musí v demokratickej spoločnosti fungovať a to že všetci sú si rovní,“ konštatoval Chren.

Platil aj Matovič

Za zrušenie imunity brojil aj líder OĽaNO Igor Matovič.

Pokute za rýchlosť sa ani on nevyhol. Pripomenul, že jeho hnutie vyzvalo ľudí, aby pre zrušenie imunity posielali poslancom maily. Bolo ich viac ako štyri milióny.

Pokutu zaplatil v Senici na výpadovke, keď išiel rýchlosťou 62 km/h, pričom tam bola 50-ka. Zaplatil 20 alebo 30 eur. Podľa neho zrušenie imunity pomohlo k tomu, že poslanci "prišli o pocit bohorovnosti".

Do peňaženky zatiaľ za platenie pokút nesiahol poslanec Smeru-SD Anton Martvoň.

„Poslancom som krátko, takže imunitu som nemal a ani ju nepotrebujem. Jazdím zodpovedne a svedomito, preto mi imunita nechýba,“ povedal Martvoň pre agentúru SITA.

Rovnako pokutu nezaplatila ani podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD). Tá má síce v tomto volebnom období k dispozícii služobného šoféra s autom, ale často jazdieva aj sama. „Jazdím tak, aby som neohrozovala iných ľudí na cestách,“ povedala pre agentúru SITA. Podľa nej zrušenie imunity malo význam, pretože poslanci, ale ani iní ústavní činitelia nie sú nadľudia a majú rešpektovať zákony i dopravné predpisy.

Už ste čítali?