Slovensko kúpi najväčšieho súpera Českej pošty
SITA
SITA

Slovensko kúpi najväčšieho súpera Českej pošty

Vznikne tak jediný poštový operátor na česko-slovenskom trhu.

BRATISLAVA 1. februára - Najväčší konkurent štátnej Slovenskej pošty, a.s. - súkromná firma Cromwell a.s. kúpi 80-percentný podiel v privátnej českej spoločnosti MediaServis s.r.o., ktorá je najväčším súperom Českej pošty, s.p. Cromwell získa väčšinový podiel v MediaServise od firmy RMS Mezzanine, informoval český portál iDNES.cz s tým, že obchod sa uskutoční na prelome februára a marca.

"Vznikne jediný poštový operátor na česko-slovenskom trhu. Keď klient bude chcieť poslať list na Slovensko, bude to výhodnejšie, pretože to pôjde jednou sieťou," povedal pre český portál konateľ MediaServisu Martin Dzúr.

RMS Mezzanine má v MediaServise podiel 90 %, z toho 80 % predá slovenskej tlačovej a distribučnej spoločnosti Cromwell a 10 % si ponechá.

Zvyšných 10 % v českej spoločnosti patrí nemeckej logistickej skupine Fiege, aj s tou však Cromwell podľa portálu rokuje o odkúpení jej minoritného podielu. Česká pošta prišla od začiatku tohto roka o monopol na doručovanie listov do 50 gramov.

MediaServis sa chce dostať zo straty tohto roku

Dzúr nastúpil do MediaServisu vlani v auguste s úlohou dostať firmu zo straty. Po minuloročnom odchode najväčších klientov spomedzi veľkých vydavateľstiev firma generovala stratu 2 mil. CZK denne.

MediaServis sa podľa iDNES.cz chce zo stratového hospodárenia dostať ešte tohto roku s tým, že Českej pošte zoberie podiel na liberalizovanom trhu listov. Má ambície získať najmenej 5 % do konca roku. Cromwell ako nový majiteľ by mu mohol tieto plány uľahčiť.

Je totiž najväčším alternatívnym poštovým operátorom na slovenskom trhu a vážnym konkurentom Slovenskej pošty. Poštový trh na Slovensku sa úplne liberalizoval už 1. januára 2012, teda o rok skôr než v ČR, a za ten čas Cromwell zobral Slovenskej pošte 15 % z podielu na trhu.

Cromwell a.s.

Cromwell má takmer 3 700 doručovateľov, distribuuje listy napríklad pre Slovenskú sporiteľňu, ktorá je najväčšou bankou na Slovensku.

Spoločnosť Cromwell a.s. so sídlom v Bratislave bola založená v novembri 1992, v Obchodnom registri je zapísaná od júla 1993 a má základné imanie okolo 3,040 mil. eur.

Spoločnosť je v súčasnosti najväčším alternatívnym poštovým operátorom registrovaným Poštovým regulačným úradom na Slovensku. Poskytuje kompletný servis v tlačiarenských a doručovacích službách.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…