Košický kraj chce zvýšiť povedomie o pamiatkach UNESCO v regióne
TASR
TASR

Košický kraj chce zvýšiť povedomie o pamiatkach UNESCO v regióne

Východné Slovensko je podľa výkonnej riaditeľky KOCR Košický kraj Lenky Vargovej Jurkovej špecifické práve vysokou koncentráciou pamiatok na jednom mieste. Prilákať chce najmä turistov zo zahraničia.

Na archívnej snímke Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Košice 31. októbra (TASR) – Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Košický kraj chce zvýšiť povedomie o pamiatkach UNESCO v Košickom kraji. Prilákať chce najmä turistov zo zahraničia. Východné Slovensko je podľa výkonnej riaditeľky KOCR Košický kraj Lenky Vargovej Jurkovej špecifické práve vysokou koncentráciou pamiatok na jednom mieste.

V Austrálii, ktorá je podľa nej 150-krát väčšia než Slovensko, je na Zozname svetového dedičstva UNESCO zapísaných 19 lokalít. "U nás je to 21. Do 100 minút autom je z metropoly východného Slovenska dostupných až 16 z nich, z toho desať sa nachádza priamo v Košickom kraji," uviedla pre TASR Vargová Jurková.

Ako povedala, za zmienku určite stojí návšteva Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. "V Jasovskej jaskyni zimuje až 19 druhov netopierov. Domica zas púta vzácnymi archeologickými nálezmi. Gombasecká jaskyňa v minulosti slúžila ako sanatórium na speleoterapiu, no a nemôžeme vynechať ani aragonitovú výzdobu, ktorú návštevníci nájdu v Ochtinskej aragonitovej jaskyni," priblížila výkonná riaditeľka.

Medzi najväčšie pamiatky Košického kraja i Slovenska bezpochyby podľa nej patrí Spišský hrad.

Ako vysvetlila, propagujú ich rôznymi spôsobmi. "Máme pripravenú publikáciu Tipy na výlety pre návštevníkov, ktoré sú veľmi pekne spracované, odkrokované tak, aby sa v nich návštevník veľmi jednoducho zorientoval. Máme informácie aj v našom Regionálnom informačnom bode a na webstránke www.kosiceregion.com," vysvetlila Vargová Jurková s tým, že v budúcnosti sa plánujú zamerať širšou propagačnou a marketingovou kampaňou na UNESCO pamiatky.

"Rokujeme a spolupracujeme aj s Prešovským samosprávnym krajom a ja pevne verím, že spojíme sily a budeme na tieto UNESCO pamiatky pozývať návštevníkov spoločne," tvrdí Vargová Jurková.

Problém nie je podľa jej slov v tom, že ľudia o jednotlivých pamiatkach nevedia, ale je potrebné pripomínať to, že ich nájdu na východnom Slovensku a zvlášť to, že sú ľahko dostupné autom.

Za najväčší problém rozvoja turizmu v regióne považuje infraštruktúru. "Či sú to cesty, alebo je to oprava pamiatok. Je potrebné na tom pracovať ďalej. Pomáhajú tomu štrukturálne fondy, ako i Košický samosprávny kraj. Vo veľkej miere sa rokuje aj so starostami miest a obcí, aby sa posilnila infraštruktúra a dopravná dostupnosť," zdôraznila Vargová Jurková.

Ako prezradila, v uplynulých dňoch rokovali v Spišskej Novej Vsi s oblastnou organizáciou cestovného ruchu práve o tom, ako zabezpečiť lepšiu a ľahšiu dopravu na jednotlivé atraktivity v Slovenskom raji. "Návštevníci tam radi chodia, ale ešte stále sa stáva, že sa dostanú na niektoré miesto, a potom nevedia, ako sa dostať späť. To je práve taký cieľ, posilniť dopravnú infraštruktúru, kde sa návštevnosť zvyšuje," dodal Vargová Jurková.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…