Škola Bystranoch sa premenila z málotriedky na plne organizovanú
TASR
TASR

Škola Bystranoch sa premenila z málotriedky na plne organizovanú

Na čele školy už od jej vzniku stál vždy muž. Zmenilo sa to až v roku 2008, kedy sa prvýkrát v histórii bystrianskej základnej školy stala riaditeľkou žena.

Na snímke učiteľka vysvetľuje učivo žiakom prvého ročníka na vyučovaní v Základnej škole v Bystranoch 31. októbra 2016. FOTO TASR - Oliver Ondráš — Foto: TASR Oliver Ondráš

Bystrany 31. októbra (TASR) - O tom, kedy vznikla prvá škola v obci Bystrany v okrese Spišská Nová Ves, neexistuje podľa slov riaditeľky miestnej základnej školy Júlie Čurillovej žiadny písomný záznam. V stredoveku bývali školy založené zvyčajne pri miestnych farách. Prvé písomné záznamy o škole v Bystranoch sú z obdobia reformácie a protireformácie, kedy sa podľa slov Čurillovej pri udalosti o vrátení miestneho kostola katolíkom spomína prvýkrát aj škola.

"Prvým zaznamenaným učiteľom bol Andrej Viola, ktorý tu pôsobil okolo roku 1667. V roku 1870 bola škola ešte drevená, neskôr k nej bola pristavená jedna učebňa. V roku 1888 škola úplne vyhorela, preto obyvatelia obce vybudovali novú školskú budovu. Od februára 1931 bola rozšírená o jednu triedu," priblížila históriu školy pre TASR riaditeľka s tým, že sa postupne rozširovala o ďalšie triedy. Novovybudovaná škola bola umiestnená v priestoroch detskej opatrovne, ktorá patrila grófovi Csákymu. "Od septembra 1936 bola pri škole zriadená polročná trieda pre rómske deti, ktoré dovtedy do nej vôbec nechodili. Trieda bola umiestnená provizórne, v bývalom byte kočiša grófa Csákyho. Počet rómskych žiakov bol 35," povedala Čurillová. Počas druhej svetovej vojny v roku 1945 bolo v januári prerušené vyučovanie kvôli prechodu frontu obcou Bystrany. V triede, ktorú navštevovali rómski žiaci, sa nevyučovalo, lebo nemeckí vojaci spálili všetok nábytok, ktorý sa tam nachádzal.

Od septembra 1946 bolo na škole päť ročníkov. Žiaci šiesteho až ôsmeho ročníka museli navštevovať obvodnú meštiansku školu v susednom meste Spišské Vlachy. "V nasledujúcich rokoch pribudli ďalšie zmeny, ktoré sa dotkli nielen miestnej školy, ale aj ostatných vzdelávacích inštitúcií na Slovensku. V roku 1996 sme prešli veľkou zmenou, pretransformovali sme sa z málotriednej školy na plne organizovanú. Od roku 2002 sme samostatným právnym subjektom. Zmenili sa priestory, vybavenie, ale aj učitelia," povedala Čurillová.

Na čele vzdelávacej inštitúcie už od jej vzniku stál vždy muž. Zmenilo sa to až v roku 2008, kedy sa prvýkrát v histórii bystrianskej základnej školy stala riaditeľkou žena. O školu sa od tohto obdobia nepretržite stará Júlia Čurillová, ktorá sa postupne zaslúžila o mnohé výrazné zmeny, ktorými škola prešla nielen po vizuálnej stránke.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…