NESROVNAL: Vyzývam starostov na podporu zavedenia parkovacej politiky
TASR
TASR

NESROVNAL: Vyzývam starostov na podporu zavedenia parkovacej politiky

Na rozdiel od minulosti, keď sa systémy navrhli ako centrálne, a aj preto sa s nimi nesúhlasilo, rozhodli sme sa pre verziu, kde oveľa väčšie možnosti dostanú mestské časti, uviedol primátor.

Na archívnej snímke primátor mesta hl. mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal. — Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 30. októbra (TASR) – Primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal vyzýva starostov bratislavských mestských častí, aby sa prestali báť a podporili zavedenie jednotnej parkovacej politiky v meste, ktorá podľa neho dokáže spraviť poriadok vo verejných priestranstvách a zvýhodniť pri parkovaní Bratislavčanov.

"Na rozdiel od minulosti, keď boli systémy navrhnuté ako centrálne, a aj preto s nimi mestské časti nesúhlasili, rozhodli sme sa pre verziu, kde oveľa väčšie možnosti dostanú jednotlivé mestské časti," uviedol pre TASR primátor.

Práve to vníma ako jasnú kompetenciu mestských častí, ktoré podľa Nesrovnala najlepšie vedia, čo potrebujú ich obyvatelia na každej konkrétnej ulici. "Centrálna bude len strecha systému, ktorú bude spravovať mesto. Rovnako mesto zadefinuje minimálne aj maximálne poplatky a ceny za parkovanie a bude garantovať otvorenosť systému tak, aby si každá mestská časť mohla parkovanie spravovať sama, alebo nájsť si partnera, ktorý sa do mestského systému bez problémov pripojí," vysvetlil. Všetko ostatné si majú určiť mestské časti podľa svojich potrieb, a to od zonácie až po výšku a výber poplatkov.

Mesto tvrdí, že pre účely parkovania poskytne mestským častiam aj komunikácie, ktoré budú v systéme potrebné. "Parkovaciu politiku považujem za základný nástroj mesta v oblasti regulácie individuálnej automobilovej dopravy. Zároveň je systém veľkým krokom smerom k ďalšiemu skvalitneniu služieb mesta svojim občanom, pretože bude vybudovaný tak, aby spĺňal všetky nároky moderného mesta a jeho obyvateľov," povedal Nesrovnal.

Niektorí bratislavskí starostovia tento mesiac však skonštatovali, že parkovacia politika sa dostala do bodu nula. "Navrhované všeobecne záväzné nariadenie (VZN) nepohne parkovanie v meste ani o milimeter," tvrdí starosta Petržalky Vladimír Bajan. Návrh VZN, ktorý sa pred nejakým časom schvaľoval na miestnych zastupiteľstvách je podľa jeho slov odlišný od návrhu, ktorý momentálne visí na úradnej tabuli hlavného mesta.

"To, čo je zavesené teraz, s tým mestská časť nemôže súhlasiť. V tomto modeli nevidíme koncovku a parkovanie je pre nás veľkým otáznikom," skonštatoval. Starostka Podunajských Biskupíc Alžbeta Ožvaldová si zas myslí, že bez nových parkovacích miest akákoľvek parkovacia politika nemá zmysel.

Bratislavskí starostovia sa na októbrovom rokovaní Regionálneho združenia bratislavských mestských častí uzniesli, že budú trvať na pôvodných princípoch parkovacej politiky dohodnutých ešte v predchádzajúcom volebnom období a k existujúcemu návrhu VZN z dielne magistrátu dajú svoje pripomienky.

Hlavné mesto tento týždeň zverejnilo návrh VZN k parkovacej politike. Verejnosť ho môže v najbližších dňoch pripomienkovať.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…