Bratislavskí poslanci podporili vznik Národného parku Podunajsko
TASR
TASR

Bratislavskí poslanci podporili vznik Národného parku Podunajsko

Podľa Freša je prvým princípom ochrana. To čo je normálne v Rakúsku a v časti Viedne, môže byť aj na území Bratislavy. Druhý princíp je priviesť do územia viacej ľudí.

Na ilustračnej foto Podunajsko. — Foto: TASR - Vladimír Benko

Bratislava 29. októbra (TASR) – Vznik Národného parku Podunajsko, ktorý by sa mal rozprestierať na približne 25.0000 hektárov na území Trnavského, Nitrianskeho i Bratislavského kraja, podporili na svojom štvrtkovom (27. 10.) rokovaní aj bratislavskí mestskí poslanci.

Vyhlásenie Národného parku Podunajsko iniciuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v spolupráci s ostanými samosprávami, odborníkmi či aktivistami. Na zastupiteľstvo hlavného mesta preto prišiel aj predseda BSK Pavol Frešo, podľa ktorého je zámerom nájsť rovnováhu medzi ochranou a využitím územia pre občanov. "Prvý princíp je ochrana. To čo je normálne v Rakúsku a v časti Viedne, môže byť aj na území Bratislavy. Druhý princíp je priviesť do územia viacej ľudí," vysvetlil.

Poslanec Jozef Uhler víta iniciatívu vzniku národného parku, pretože mať ho v blízkosti Bratislavy je podľa neho veľká investícia do budúcna. Upozornil však na obyvateľov v dotknutých územiach. "Obyvatelia tam majú pozemky, môžu cítiť neprávosť a bude potrebné riešiť kompenzačné opatrenia," uviedol. Poslanec Radovan Jenčík povedal, že samotná idea mu neprekáža, no v mestskej časti Rusovce nemajú celkom dobré skúsenosti s chránenými územiami. "Preto si myslím, že národný park by mal byť pre ľudí," povedal.

Poslankyňa Elena Pätoprstá však upozorňuje, ide o spojenie všetkých chránených území, ktoré by sa prepojili s rakúskym a maďarským národným parkom. "Nevytvárali by sa nové chránené územia niekomu na jeho záhradke," vysvetlila. Ako podotkla, tejto myšlienke dali zelenú aj bratislavské mestské časti Petržalka, Ružinov, Nové Mesto, Staré Mesto, Karlova Ves, Devín i krajskí poslanci BSK.

Z hľadiska cestovného ruchu a propagácie Bratislavy je podľa poslankyne Soni Svoreňovej táto myšlienka veľmi dobrá. Poukázala pritom na Rakúsko a jeho marketing spojený s jeho Národným parkom Donau-Auen - Dunajské luhy. "Toto je výborný príklad toho, ako cestovný ruch robiť tak, aby zachoval životné prostredie a priam prispieval k jeho zlepšeniu," uviedla.

Frešo upozornil, že táto iniciatíva je len pozvánkou do diskusie. "Výsledkom nej bude záväzný postoj, ktorý potom môže zohľadniť majiteľov dotknutých pozemkov," povedal. Podľa neho dokument, v ktorom majú byť sformulované predstavy o perspektíve národného parku, má byť hotový vo februári 2017.

Do Národného parku Podunajsko by mali patriť lokality od Horného lesa pri Vysokej pri Morave až po Dunajské luhy a Malý Dunaj. Zámerom jeho vyhlásenie je zachovanie posledných zvyškov kriticky ohrozených biotopov v lužných lesoch a zatraktívnenie územia pre ľudí. Vyhlásenie Národného parku Podunajsko je v kompetencii vlády SR, na základe návrhu Ministerstva životného prostredia SR.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…