Liptovský Mikuláš zatiaľ miestny poplatok za rozvoj nezavedie
TASR
TASR

Liptovský Mikuláš zatiaľ miestny poplatok za rozvoj nezavedie

Primítor Blcháč si myslí, že mesto si zatiaľ nemôže dovoliť hodiť investorom na plecia takéto bremeno. Vie si to predstaviť v Bratislave alebo v Košiciach, kde je investičný boom.

Erb mesta Liptovský Mikuláš — Foto: Heraldický register

Liptovský Mikuláš 29. septembra (TASR) - Mesto Liptovský Mikuláš sa zatiaľ nechystá zaviesť miestny poplatok za rozvoj, ktorý má už od budúceho roka pomôcť mestám a obciam pri budovaní sociálnej a technickej infraštruktúry potrebnej na stavebný rozvoj. Pre TASR to uviedol primátor Ján Blcháč.

"Túto možnosť sme ako vedenie samosprávy prediskutovali a rozhodli sme sa vyjsť investorom v ústrety a pristupovať k nim priateľsky, nie ich ešte viac zaťažovať. Myslím si, že mesto Liptovský Mikuláš si zatiaľ nemôže dovoliť hodiť investorom na plecia takéto bremeno," uviedol Blcháč. Radnica sa podľa neho teší z každej iniciatívy spoločností postaviť na území mesta nové bytové domy či prevádzkové priestory.

Ako ďalej vysvetlil, prijať poplatok je výhodné najmä pre veľké mestá. "Máme len dve mestá európskeho významu. Viem si to predstaviť v Bratislave alebo v Košiciach, kde je investičný boom. Nové budovy tam rastú ako huby po daždi, je tam iná kúpna sila. Možno o zavedení poplatku uvažujú v krajských mestách ale pochybujem, že v takých, ako je napríklad Liptovský Mikuláš, to bude masová akcia," vyjadril sa primátor.

Do budúcnosti zavedenie miestneho poplatku za rozvoj nevylučuje. "Vedenie mesta neodporúča pristúpiť k uplatneniu tohto zákona, avšak ak bude nejaká iniciatíva v zastupiteľstve a niekto to navrhne, nevylučujem, že to poslanci schvália. Vždy máme možnosť zaviesť poplatok o pár rokov, kedy bude možno situácia lepšia," dodal Blcháč s tým, že tento krok by mohol zastaviť rozvoj v meste. Dôležité je podľa jeho slov viesť o problematike diskusie.

Zákon o miestnom poplatku za rozvoj schválil parlament vlani v novembri. Samosprávy môžu poplatok dobrovoľne zaviesť všeobecne záväzným nariadením. Platiť sa bude jednorazovo, sadzbu si určí obec a pre jednotlivé časti jej územia môže byť rôzna. Zákon stanovuje minimálnu (10 eur) a maximálnu (35 eur) výšku poplatku za každý, aj začatý štvorcový meter podlahovej plochy nadzemnej časti stavby.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…