Počas Dušičiek nasvietia dominantu mesta Košice na bielo a fialovo
TASR
TASR

Počas Dušičiek nasvietia dominantu mesta Košice na bielo a fialovo

Najvýchodnejšie položená gotická katedrála v Európe bude nasvietená 1. novembra po 17.00 h a osvetlená bude počas dvoch dní.

Dóm sv. Alžbety — Foto: TASR/František Iván

Košice 28. októbra (TASR) - Dóm svätej Alžbety, ktorý je dominantou Košíc, sa počas Dušičiek rozžiari na bielo a fialovo. Mesto Košice si podľa hovorkyne Lindy Šnajdárovej takto uctí Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých.

Počas Sviatku všetkých svätých (1.11.) zažiari gotická katedrála v centre mesta na bielo. "V kresťanskej liturgii sa táto farba viaže k čistote, svetlu a dokonalosti. Počas Pamiatky zosnulých, ktorú slávime 2. novembra, sa zahalí do fialovej. Je to farba mieru, pokánia a pokory a viaže sa k adventu, pôstnemu obdobiu, k omšiam za zomrelých a k pohrebom," vysvetlila Šnajdárová.

"Počas týchto dní, keď myslíme na našich blízkych zosnulých, sme sa rozhodli rozsvietiť Dóm sv. Alžbety a symbolicky zapáliť svetlo aj v našich srdciach. Každý by sa mal aspoň na chvíľu zastaviť a venovať spomienku tomu, koho mal rád. V histórii máme množstvo svätých, ktorí si zaslúžia náš obdiv a úctu, no nesmieme zabúdať ani na tých, ktorí nie sú v liturgickom kalendári, ale žili čestne a vedeli sa obetovať pre iných. Dominanta Košíc sa stáva symbolickou pietnou sviecou na pamiatku všetkých, ktorí už nie sú medzi nami. Spomienkou na nich im vzdávame úctu za všetko, čo pre nás vykonali," uviedol primátor mesta Richard Raši.

Najvýchodnejšie položená gotická katedrála v Európe bude nasvietená 1. novembra po 17.00 h a osvetlená bude počas dvoch dní.

Sviatok všetkých svätých je sviatkom, ktorý sa v dejinách cirkvi objavuje už vo 4. storočí. Do zoznamu svätých boli zapísaní ľudia, ktorí predstavovali pre iných vzor a svojím životom ukázali vernosť svojej viere. "V martyrológiu, knihe obsahujúcej zoznam oficiálnych svätých, ktoré vyšlo v roku 2004, je oficiálne uznaných 6658 osôb, ďalších 6881 je síce bez mena, ale uvádza sa miesto a rok ich mučeníckej smrti," vysvetlila hovorkyňa mesta.

Pamiatka zosnulých je spomienkou na všetkých zosnulých. V tento deň ľudia súkromnou či spoločnou modlitbou myslia na svojich blízkych zosnulých. "Vencami a sviecami zaplavené cintoríny pripomínajú, že aj napriek tomu, že všetko sa raz skončí, je tu nádej na večný život," dodala Šnajdárová.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…