V Gbeľanoch ocenili najlepších poľnohospodárov aj najkrajší chotár
TASR
TASR

V Gbeľanoch ocenili najlepších poľnohospodárov aj najkrajší chotár

Podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej súťaž motivuje všetkých poľnohospodárov.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Roman Hanc

Gbeľany 28. októbra (TASR) – Absolútnym víťazom 21. ročníka TOP AGRO a držiteľom Ceny ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je za výsledky v roku 2015 spoločnosť Gemerprodukt Valice z okresu Rimavská Sobota. Odovzdávanie ocenení najlepším poľnohospodárskym manažérom na podujatí TOP AGRO Slovensko a oceňovanie víťazov súťaže Najkrajší chotár sa včera uskutočnilo v Gbeľanoch pri Žiline.

Podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej súťaž motivuje všetkých poľnohospodárov. "Vidíme krásne chotáre, určite to motivovalo aj ostatných, ktorí majú farmy. Farma nielen prináša úžitok, ale farma by mala byť na prvý pohľad pekná. Slováci vieme fantasticky a kvalitne vyrábať, ale nevieme predávať. To je choroba všetkých poľnohospodárov. Časom sa to už mení, veď sme tu videli ocenených, ktorí diverzifikujú svoju výrobu. A nielen, čo sa týka plodín a druhov, ale hlavne finalizujú. Čiže, ak robia finálne výrobky, je potrebné, aby sa dostali čo najširšiemu spotrebiteľovi," povedala Matečná.

Prvenstvo medzi obchodnými spoločnosťami hospodáriacimi v produkčných oblastiach patrí firme Granelam z Ostrova v okrese Piešťany a spomedzi družstiev hospodáriacich v znevýhodnených oblastiach získalo najviac bodov Roľnícke družstvo v Bzovíku v okrese Krupina. V kategórii družstiev hospodáriacich v produkčných oblastiach sa na prvom mieste umiestnilo Poľnohospodárske družstvo Veľké Zálužie v okrese Nitra. Medzi samostatne hospodáriacimi roľníkmi sa najlepšie darilo Františkovi Szaxonovi zo Zatína v okrese Trebišov.

V súťaži Najkrajší chotár za rok 2016 zvíťazilo v kategórii firiem nad 500 hektárov (ha) Poľnohospodárske podielnické družstvo Liptovská Teplička v okrese Poprad. Medzi malými podnikmi hospodáriacimi na výmere do 500 ha získala prvé miesto farma samostatne hospodáriacej roľníčky z Papradna v okrese Považská Bystrica - Anny Beníkovej.

Na podujatí tradične udeľovali aj špeciálne ocenenia. Cenu UniCredit Bank za stabilné hospodárske výsledky získala spoločnosť Školské hospodárstvo Búšlak v Dunajskom Klátove. Cenu Agrárnej komory Slovenska odovzdali Poľnohospodárskemu družstvu Úsvit pri Dunaji z Dunajskej Lužnej v okrese Senec a Cenu Podnikateľský čin roka získalo Poľnohospodárske družstvo Žiarec z Tvrdošína za kontinuálny rozvoj družstva.

Cenu za vynikajúce výsledky v rastlinnej výrobe získala Roľnícka a obchodná spoločnosť Bojničky z okresu Hlohovec a za vynikajúce výsledky v živočíšnej výrobe a súčasne Cenu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory získala spoločnosť Novogal z Dvorov nad Žitavou z okresu Nový Zámok. Ocenenie Otcova roľa patrí každoročne rodine, kde v poľnohospodárstve pokračujú po niektorom z rodičov aj ich deti. Tentoraz ju udelili otcovi Františkovi a dcére Zuzane Szikurovcom z Kráľovho Brodu z okresu Galanta.

Manažérkou roka sa stala Gabriela Králiková, šéfka rodinnej farmy Mogbi v Hrachove, okres Rimavská Sobota a ocenenie Mladý farmár získala nádejná zootechnička, len 23-ročná Ľudmila Ďubeková, študentka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Organizátorom podujatia je už tradične Klub poľnohospodárskych novinárov Slovenského syndikátu novinárov v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou, Agrárnou komorou Slovenska a UniCredit Bank. Stovku najlepších firiem agro rezortu v súťaži TOP AGRO vyhodnocuje pravidelne Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva na základe tzv. ekonomickej bonity. Výsledný počet bodov získavajú podľa rentability celkového kapitálu, nákladovosti tržieb a produktivity práce z pridanej hodnoty.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…