Projekt Partnerstvo hlinou spečatené sa predstavil aj výstavou
TASR
TASR

Projekt Partnerstvo hlinou spečatené sa predstavil aj výstavou

Počas realizácie projektu sa celkovo uskutoční približne 54 rôznych iniciatív na oboch stranách slovensko-ukrajinskej hranice.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Michalovce 27. októbra (TASR) – Cieľom konferencie občianskeho združenia Annogallery, ktorá sa dnes uskutočnila v Michalovciach, je priblížiť aktivity projektu Partnerstvo hlinou spečatené, zároveň šíriť poznatky praxe partnerskej spolupráce medzi regionálnymi a miestnymi aktérmi Prešovského, Košického kraja a Zakarpatskej oblasti. "Nosnou témou bolo znižovanie bariér cezhraničnej spolupráce," vysvetlila koordinátorka projektu Katarína Smiková.

Sprievodným podujatím konferencie je tiež vernisáž výstavy z medzinárodného tvorivého pobytu s názvom Across the border, ktorá prezentuje tvorbu desiatich umelcov zo Slovenska a z Ukrajiny, keramické diela, maľbu, grafiku a koláž.

Projekt sa zameriava na spoluprácu mimovládnych a verejných organizácií a aktivity, ktoré podporujú dostupnosť informácií o druhej strane hranice prostredníctvom spoločných kultúrnych aktivít a zdieľaním vzájomných skúseností partnerov. "Spolupráca je spečatená hlinou v takom zmysle, že všetci účastníci sa podieľajú na činnostiach aktívne a tvorivo," vysvetlila koordinátorka. Podľa jej slov sa tak vytvára uvoľnená, neformálna atmosféra, ktorá podporuje partnerstvo. Väzby sú intenzívnejšie a udržateľnejšie, často silnejšie ako len tie oficiálne zmluvné.

Počas realizácie projektu sa celkovo uskutoční približne 54 rôznych iniciatív na oboch stranách slovensko-ukrajinskej hranice. Ide o tvorivé keramické dielne pre deti a znevýhodnených občanov, otvorené tvorivé podujatia pre verejnosť, denné tábory pre deti, divadelné hosťovania, poznávacie výmenné pobyty pre deti a školy, tvorivé pobyty pre umelcov, ale aj výstavy a konferencie.

"Po ukončení projektu v apríli 2017 bude občianske združenie Annogallery pokračovať vo svojich aktivitách v novozriadenom kontaktnom centre v Bežovciach v Sobraneckom okrese," vysvetlila Smiková. Vďaka stavebným úpravám objektu a vybaveniu ateliéru technickými zariadeniami na prácu s keramikou, sklom a rôznymi výtvarnými technikami budú v centre organizované dielne, kurzy, workshopy, tvorivé pobyty umelcov zo Slovenska, ale aj z Ukrajiny, výstavy a iné podujatia.

Projekt sa realizuje od roku 2015 v rámci programu Cezhraničná spolupráca, ktorého správcom je Úrad vlády SR. Financovaný je z prostriedkov Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR vo výške 229.410 eur.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…