Sú eko a bio výrobky účinné? V testoch neobstáli
Dobré noviny
Dobré noviny

Sú eko a bio výrobky účinné? V testoch neobstáli

Testy preukázali, že organické výrobky na čistenie jazierok nie sú natoľko účinné, ako deklarujú výrobcovia. Podobne to môže byť aj s inými „eko“ a „bio“ výrobkami.

Každý z nás určite vie, že baktérie nemusia byť len škodlivé. Práve naopak, mnohé z nich sú nielen nevyhnutné pre zdravé fungovanie organizmu, ale môžu byť aj veľmi užitočným pomocníkom v našich domácnostiach.

Túto znalosť často využívajú aj výrobcovia tzv. „bio“ a „eko“ výrobkov vo farmaceutike, potravinárstve či chemickom priemysle. V konkurencii obrovského množstva výrobkov obsahujúcich užitočné baktérie a enzýmy, ktoré sa každoročne objavujú na trhu, sa môže ľahko stať, že ekologicky zmýšľajúci spotrebiteľ nedostane ani zďaleka to, čo mu výrobca sľubuje na obale. Konkrétnym príkladom je aj test realizovaný na vzorke baktérií a enzýmov určených na odstraňovanie usadenín v záhradných jazierkach.

Tím českých vedcov okolo Ing. Martina Hrkala nakúpil tri rôzne prípravky deklarované ako „enzýmy a baktérie“, ktoré sľubujú odstránenie až 95% kalov na dne záhradného jazierka. Šlo pritom o prípravky renomovaných značiek v cenách od 500 do 1200 Kč (20 až 46 eur). Výsledky testov sú šokujúce. Všetky výrobky sa javia ako absolútne neúčinné.

„Meranie nepreukázalo, že by sa objem organických usadenín v jednotlivých skúmaných vzorkách po aplikácii prípravkov výrazne zmenil. Ak by platilo tvrdenie, že baktérie do jazierka odstránia až 95% usadenín, mali by sme to pozorovať voľným okom. To sa však nestalo,“ uvádza tím odborníkov okolo Ing. Hrkala. Ako tvrdia, „vo všetkých prípadoch zostal objem usadenín rovnaký a jednotlivé bio prípravky v našom pokuse nemajú na silu a rýchlosť rozkladu vplyv.“ Odborníkom sa požadované výsledky nepodarilo dosiahnuť dokonca ani pri stonásobne vyššom dávkovaní, ako odporúčajú výrobcovia

Po dosiahnutých „výsledkoch“ tím odborníkov začal skúmať, či prípravky vôbec obsahujú nejaké mikroorganizmy. Testy preukázali, že v prípravkoch sa mikroorganizmy skutočne nachádzajú. Nie však enzýmy a baktérie, ale kvasinky a plesne. Ich vplyv na úbytok kalu je však zanedbateľný. „Finančné prostriedky za jednotlivé prípravky sa teda v našom teste ukázali ako vyhodené peniaze,“ tvrdí Hrkal.

Ak teda vlastníte alebo na vašej záhrade plánujete vybudovať jazierko, rozhodne by ste si mali dôkladne premyslieť spôsob filtrácie vody. Spoliehať sa totiž na výrobky, ktoré sa označujú ako bio či eko vás môže stáť nemalé peniaze, avšak bezvýsledne.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…