Na odbornej škole v Čadci majú odbor tepelná energetika
TASR
TASR

Na odbornej škole v Čadci majú odbor tepelná energetika

Podľa riaditeľa SOŠ technickej v Čadci Františka Kajánka vzdelávajú v tomto školskom roku v novej študijnej oblasti desať žiakov a SOŠ v Prievidzi desať žiakov.

Na snímke študent počas výučby v spojení so špecializáciou na výrobu tepla so zameraním na prepojenie vzdelávania s odbornou praxou v priestoroch Strednej odbornej školy technickej v Čadci. — Foto: TASR Erika Ďurčová

Čadca 26. októbra (TASR) – Otvorenie výučby v študijnej oblasti zameranej na tepelnú energetiku v rámci študijného odboru mechanik elektrotechnik dnes na pôde Strednej odbornej školy (SOŠ) technickej v Čadci zavŕšilo štvorročnú spoluprácu medzi Slovenským zväzom výrobcov tepla (SZVT) a SOŠ v Čadci, Prievidzi a Trnave.

Podľa riaditeľa SOŠ technickej v Čadci Františka Kajánka vzdelávajú v tomto školskom roku v novej študijnej oblasti desať žiakov a SOŠ v Prievidzi desať žiakov. "V SOŠ elektrotechnickej v Trnave by mala začať výučba budúci školský rok, nakoľko do nášho projektu vstúpila až v roku 2015. Teplárenské spoločnosti budú pre žiakov zabezpečovať kvalitný odborný výcvik a letné brigády, vďaka ktorým budú môcť žiaci získať skúsenosti z praxe," povedal Kajánek.

"V roku 2012 sme po dlhodobej analýze zistili, že špecializovaní zamestnanci odchádzajú do dôchodku a napriek vysokej nezamestnanosti ich nemá kto nahradiť. Preto sme oslovili niekoľko stredných škôl, aby sme našli buď študijný odbor, alebo iné riešenie na vzdelávanie v oblasti tepelná energetika. Veľké pochopenie sme našli práve tu, na SOŠ v Čadci. A za necelé štyri roky sme dotiahli celý projekt do zdarného konca," zdôraznil predseda predstavenstva SZVT Miroslav Obšivaný.

Doplnil, že vďaka novootvorenému štúdiu budú mať výrobcovia tepla už o dva roky kvalifikovaných pracovníkov. "Stredné kádre, ktoré zabezpečia ďalej naše fungovanie. Musíme povedať, že dnes to už nie je o montérkach a špinavej práci. Je to veľa elektrotechniky, sú to riadiace systémy, automatická regulácia. A naši zamestnanci musia byť v tomto vzdelaní. Perspektíva pre týchto našich budúcich zamestnancov je, že aj o dva, päť či pätnásť rokov teplo bude treba. Viac alebo menej. Ale bude treba, pretože sme na Slovensku a sú tu zimy. Toto je stabilita pre terajších študentov, že budú mať prácu na Slovensku," povedal Obšivaný.

Riaditeľ SOŠ technickej v Čadci uviedol, že odbor mechanik elektrotechnik v smerovaní pre tepelno-technické a energetické zariadenia sa učí tento školský rok prvýkrát od tretieho ročníka. "Je to špecializácia pre potreby energetiky ako celku. Boli sme veľmi radi, že v roku 2012 oslovili našu školu. Odbor vznikol spojením elektrotechnického, inštalatérskeho a strojárskeho odboru. Dôležité je, že absolventi budú mať spôsobilosť elektrotechnikov, takzvaný paragraf 21 a budú univerzálnejší. Lebo teplárne, elektrárne alebo vôbec výrobcovia, to je kumulácia viacerých procesov a toto sa nám podarilo do tohto študijného odboru realizovať," uzavrel Kajánek.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…