Na odbornej škole v Čadci majú odbor tepelná energetika
TASR
TASR

Na odbornej škole v Čadci majú odbor tepelná energetika

Podľa riaditeľa SOŠ technickej v Čadci Františka Kajánka vzdelávajú v tomto školskom roku v novej študijnej oblasti desať žiakov a SOŠ v Prievidzi desať žiakov.

Na snímke študent počas výučby v spojení so špecializáciou na výrobu tepla so zameraním na prepojenie vzdelávania s odbornou praxou v priestoroch Strednej odbornej školy technickej v Čadci. — Foto: TASR Erika Ďurčová

Čadca 26. októbra (TASR) – Otvorenie výučby v študijnej oblasti zameranej na tepelnú energetiku v rámci študijného odboru mechanik elektrotechnik dnes na pôde Strednej odbornej školy (SOŠ) technickej v Čadci zavŕšilo štvorročnú spoluprácu medzi Slovenským zväzom výrobcov tepla (SZVT) a SOŠ v Čadci, Prievidzi a Trnave.

Podľa riaditeľa SOŠ technickej v Čadci Františka Kajánka vzdelávajú v tomto školskom roku v novej študijnej oblasti desať žiakov a SOŠ v Prievidzi desať žiakov. "V SOŠ elektrotechnickej v Trnave by mala začať výučba budúci školský rok, nakoľko do nášho projektu vstúpila až v roku 2015. Teplárenské spoločnosti budú pre žiakov zabezpečovať kvalitný odborný výcvik a letné brigády, vďaka ktorým budú môcť žiaci získať skúsenosti z praxe," povedal Kajánek.

"V roku 2012 sme po dlhodobej analýze zistili, že špecializovaní zamestnanci odchádzajú do dôchodku a napriek vysokej nezamestnanosti ich nemá kto nahradiť. Preto sme oslovili niekoľko stredných škôl, aby sme našli buď študijný odbor, alebo iné riešenie na vzdelávanie v oblasti tepelná energetika. Veľké pochopenie sme našli práve tu, na SOŠ v Čadci. A za necelé štyri roky sme dotiahli celý projekt do zdarného konca," zdôraznil predseda predstavenstva SZVT Miroslav Obšivaný.

Doplnil, že vďaka novootvorenému štúdiu budú mať výrobcovia tepla už o dva roky kvalifikovaných pracovníkov. "Stredné kádre, ktoré zabezpečia ďalej naše fungovanie. Musíme povedať, že dnes to už nie je o montérkach a špinavej práci. Je to veľa elektrotechniky, sú to riadiace systémy, automatická regulácia. A naši zamestnanci musia byť v tomto vzdelaní. Perspektíva pre týchto našich budúcich zamestnancov je, že aj o dva, päť či pätnásť rokov teplo bude treba. Viac alebo menej. Ale bude treba, pretože sme na Slovensku a sú tu zimy. Toto je stabilita pre terajších študentov, že budú mať prácu na Slovensku," povedal Obšivaný.

Riaditeľ SOŠ technickej v Čadci uviedol, že odbor mechanik elektrotechnik v smerovaní pre tepelno-technické a energetické zariadenia sa učí tento školský rok prvýkrát od tretieho ročníka. "Je to špecializácia pre potreby energetiky ako celku. Boli sme veľmi radi, že v roku 2012 oslovili našu školu. Odbor vznikol spojením elektrotechnického, inštalatérskeho a strojárskeho odboru. Dôležité je, že absolventi budú mať spôsobilosť elektrotechnikov, takzvaný paragraf 21 a budú univerzálnejší. Lebo teplárne, elektrárne alebo vôbec výrobcovia, to je kumulácia viacerých procesov a toto sa nám podarilo do tohto študijného odboru realizovať," uzavrel Kajánek.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…