Hana Zagorová na jar vystúpi v šiestich slovenských mestách
SITA
SITA

Hana Zagorová na jar vystúpi v šiestich slovenských mestách

Šesťdesiatšesťročná držiteľka deviatich Zlatých slávikov sa predstaví v Prešove, Košiciach, Banskej Bystrici, Martine, Trnave a napokon v Trenčíne.

BRATISLAVA 30. januára - Česká speváčka Hana Zagorová absolvuje koncom apríla a mája koncerty v šiestich slovenských mestách.

Držiteľka deviatich Zlatých slávikov sa predstaví 27. apríla v Prešove, o deň neskôr v Košiciach, 29. apríla v Banskej Bystrici, 30. apríla v Martine, 29. mája v Trnave a napokon 30. mája v Trenčíne. Všetky vystúpenia sa začínajú o 19:00. Vstupenky na koncerty sa už predávajú za 18 až 20 eur.

Hana Zagorová sa narodila 6. septembra 1946 v Petřkoviciach pri Ostrave. V roku 1963 sa na podnet svojho otca zúčastnila v speváckej súťaži Hľadáme nové talenty, kde si vybojovala prvé miesto.

Zaujala natoľko, že s ňou okamžite nadviazal pravidelnú spoluprácu Ostravský rozhlasový orchester i vtedy populárna skupina Flamingo.

V rokoch 1964 až 1968 študovala herectvo na JAMU v Brne. Po absolventskom predstavení Vančurovej tragikomédie Jozefína, kde hrala hlavnú úlohu, dostala ponuky hneď z niekoľkých pražských divadiel.

Rastúce spevácke úspechy (5. miesto v ankete Zlatý slávik v roku 1968) a prvý veľký hit Honey ju však utvrdili v tom, že jej osudom je spev. Presťahovala sa do Prahy, hosťovala v rôznych orchestroch a hudobných skupinách a vystupovala v divadle Semafor.

Pre Hanu Zagorovú bolo rozhodujúce stretnutie s gitaristom Karlom Vágnerom, ktorý jej koncom roka 1972 zostavil vlastnú hudobnú skupinu a sám ju viedol. Zároveň bol autorom mnohých jej piesní, aranžérom, producentom, manažérom a autorom najznámejšej prezývky Zagorovej - "Písnička".

Spolu s ním dosiahla tiež najväčšie profesionálne úspechy, ktoré jej priniesli deviatich Zlatých slávikov (1977 - 1985) i účasť na mnohých zahraničných festivaloch. Už v roku 1983 získala Zlatú platňu Supraphonu za vyše milión predaných nahrávok.

Hoci sú piesne Hany Zagorovej hudobne a žánrovo veľmi pestré, najtypickejší pre ňu zostáva tzv. beatový šansón. Práve v ňom dokázala najlepšie zužitkovať svoje herecké školenie, cit pre obsah a jedinečnú atmosféru každej piesne (Tanečnice, Maluj zase obrázky, Usnul nám, spí, Kdyby se vrátil čas).

K niektorým si navyše písala texty sama. Speváčka pravidelne vystupovala v televízii a mala v nej aj dva vlastné programy. Keď v roku 1989 podpísala ako jediná zo známych speváčok petíciu Několik vět, na príkaz najvyšších miest KSČ jej bola zakázaná akákoľvek spevácka činnosť.

V roku 1990, po dohode s Karlom Vágnerom, rozpustila hudobnú skupinu a výrazne obmedzila svoje vystúpenia. Ako dôvod uvádzala únavu z dlhoročného intenzívneho koncertovania a zmeny v súkromnom živote. K častejšiemu koncertovaniu sa vrátila až po roku 2005.

Manželom Hany Zagorovej je od roku 1992 slovenský operný spevák Štefan Margita.

Prehľad jarných koncertov speváčky Hany Zagorovej na Slovensku:

27. 4. - Divadlo Jonáša Záborského, Prešov

28. 4. - Dom umenia, Košice

29. 4. - Športová hala Štiavničky, Banská Bystrica

30. 4. - Kino Strojár, Martin

29. 5. - Dom kultúry, Trnava

30. 5. - Posádkový klub - ODA, Trenčín

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…