Nitriansky kraj má schválený budúcoročný rozpočet
TASR
TASR

Nitriansky kraj má schválený budúcoročný rozpočet

Väčší objem príjmov, nízke úverové zaťaženie a milióny eur v rezervnom fonde by sa podľa niektorých poslancov mali pretaviť do vyšších investícií určených na rozvoj kraja.

Ilustračné foto — Foto: NSK

Nitra 24. októbra (TASR) – Nitriansky samosprávny kraj (NSK) bude v roku 2017 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, v ktorom celkový objem príjmov i výdavkov dosiahne sumu 182.411.973,35 eur. Rozhodli o tom poslanci NSK na svojom dnešnom rokovaní. Podľa slov riaditeľa Úradu NSK Dušana Guťana bolo možné pri zostavovaní rozpočtu vychádzať z priaznivých ekonomických výsledkov slovenského hospodárstva.

Budúcoročný rozpočet je preto o takmer 28 miliónov eur vyšší ako ten súčasný. „Môžem povedať, že ten nárast rozpočtu je skutočne masívny, snáď najmasívnejší za celú existenciu nášho kraja. V rámci priorít rozpočtu sa v roku 2017 chceme zamerať na dva hlavné momenty, ktoré sú aj rozhodujúcim aspektom ďalšieho rozvoja kraja. Sú to predovšetkým školy, ktoré vychovávajú absolventov pre trh práce a je to infraštruktúra. Pretože každý chce mať samozrejme prácu a každý sa chce do tej práce dostať po normálnej fungujúcej ceste,“ uviedol predseda NSK Milan Belica.

Najviac peňazí pritečie do krajskej pokladne z príjmov z daní fyzických osôb, ktorú sú rozpočtované v objeme 102 miliónov eur. Viac ako 14 miliónov eur chce kraj získať z nedaňových príjmov. Rôzne granty a transfery majú do rozpočtu priniesť vyše 52 miliónov eur. Očakávaný pozitívny vývoj ekonomiky umožnil kraju aj zvýšenie objemu dotácií. Celkovo sa dotačná politika kraja zvýši o 31,6 percenta. Z vyššou podporou tak môže počítať kultúra, sociálna starostlivosť a ďalšie oblasti napojené na dotačné schémy NSK. Podľa Guťana je kraj v dobrej ekonomickej kondícii aj pokiaľ ide o zadlženosť. „Celkový objem úverov je vyše 27 miliónov eur. Maximálna možná úverová zaťaženosť môže byť na úrovni 60 percent, zadlženosť NSK je 16,25 percenta a v roku 2017 to bude 13,89 percenta,“ uviedol riaditeľ Úradu NSK. V prípade potreby si tak kraj môže vziať úver, pri riešení možných problémov sa však okrem toho môže spoľahnúť aj na svoju rezervu, v ktorej sa momentálne nachádza 11 miliónov eur.

Väčší objem príjmov, nízke úverové zaťaženie a milióny eur v rezervnom fonde by sa podľa niektorých poslancov mali pretaviť do vyšších investícií určených na rozvoj kraja. „Mali by sme byť oveľa ambicióznejší pokiaľ ide napríklad o sociálne zabezpečenie, investície, alebo majetkovo-právne usporiadanie pozemkov pod našim majetkom. Je potrebné, aby sa zlepšilo projektovanie, príprava a realizácia rozvojových projektov. Lebo inak sa všetko presúva do rezervného fondu, ktorý máme taký veľký, že by nám ho už pomaly mohli závidieť aj niektoré banky,“ myslí si poslanec Peter Oremus. Poslanec Iván Farkas zasa upozornil na veľké regionálne rozdiely pri plánovaných investíciách. „Napríklad pri školstve sú nadpriemerné v Levickom okrese a podpriemerné v okresoch Komárno a Nové Zámky. K takejto nerovnováhe by v budúcnosti nemalo dochádzať,“ doplnil Farkas.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…