Dobré noviny
Na Gymnáziu L. Novomeského pôsobili za 52 rokov iba dvaja riaditelia
TASR
TASR

Na Gymnáziu L. Novomeského pôsobili za 52 rokov iba dvaja riaditelia

Na snímke budova Gymnázia Ladislava Novomeského na Tomášikovej ulici v bratislavskom Ružinove. Bratislava, 24. októbra  2016.
Na snímke budova Gymnázia Ladislava Novomeského na Tomášikovej ulici v bratislavskom Ružinove. Bratislava, 24. októbra 2016. — Foto: TASR Michal Svítok

Gymnázium Ladislava Novomeského v bratislavskom Ružinove sa od začiatku svojho fungovania vymyká z tradičnej predstavy klasickej strednej školy.

Bratislava 24. októbra (TASR) – Gymnázium Ladislava Novomeského na Tomášikovej ulici v bratislavskom Ružinove sa od začiatku svojho fungovania vymyká z tradičnej predstavy klasickej strednej školy. Gymnázium síce vzniklo v roku 1964, pôvodne ako všeobecnovzdelávacia škola a prvé štyri roky sídlila v budove na Mlynských Luhách, no už od roku 1968 po presťahovaní sa do nových, súčasných priestorov, nastolila škola trend modernizácie.

"Bola to periféria Bratislavy, nebolo tu nič. Bolo tu pár domov, neboli tu cesty. Máme niekoľko fotografií z toho obdobia, bola to akoby osamotená škola na púšti alebo na lúke. Veľmi rýchlo si ale získala dobré meno," uviedol pre TASR riaditeľ školy Norbert Kyndl. Sám bol pritom jedným z prvých žiakov školy, ktorá aj keď ihneď nastolila prísny režim a vysoké nároky, veľmi rýchlo sa dostala medzi najlepšie školy nielen v Bratislave, ale v rámci celého Slovenska.

Od prvotného vstupu na pomyselný školský trh si škola nastolila trend modernizácie a v porovnaní s ostatnými školskými zariadeniami zaviedla úplne iný systém. "Nie sú tu, ani neboli, napríklad kmeňové triedy, žiaci sa každú vyučovaciu hodinu presúvajú do modernej odbornej učebne, ktorú má učiteľ pri svojom kabinete. Bolo to ústretové voči učiteľovi a zároveň to predstavovalo vyššiu kvalitu vzdelávania pre žiaka," približuje Kyndl s tým, že moderné laboratóriá boli na to obdobie veľmi dobre vybavené.

Ďalším inovatívnym faktorom, ktorým sa gymnázium zapísalo do povedomia verejnosti, bol fakt, že bolo jednou z prvých škôl, ktorá mala vlastný školský bazén. Hodina plávania jedenkrát do týždňa bola vtedy povinná. "V tom čase nebola plavecká gramotnosť až na takej úrovni, takže pre mnohých bolo vzácne, že sa tu naučili plávať," spomína riaditeľ.

Pre gymnázium bola podľa neho od začiatku na prvom mieste inovatívnosť, modernizácia a odbornosť. Tak sa postupne dostávala medzi popredné školy. Začala organizovať rôzne súťaže, jednou z nich bola aj literárna súťaž, podľa ktorej nesie aj súčasné pomenovanie Gymnázium Ladislava Novomeského. Rozbehla spoluprácu s mnohými zahraničnými školami, napríklad Humbolt Schule v Berlíne, čím sa položili základy spolupráce vo vedecko-technickej tvorivosti mládeže. "Naša škola bola zakladateľom stredoškolskej odbornej činnosti v Československu," hrdo hovorí Kyndl.

Na krízové obdobie školy si jej súčasný riaditeľ, ktorý tu najprv študoval a predtým, ako sa stal riaditeľom, aj učil, nespomína. Akurát ťažšie obdobie nastalo, nielen však pre túto školu, po zmene spoločensko-politickej situácie v rokoch 1988 - 1989, ktorá priniesla aj zmeny v školstve. Strácali sa dovtedajšie stranícke kontakty a vedenie školy tak zostalo na bedrách riaditeľov, učiteľského kolektívu a rodičov.

"Na druhej strane na to spomínam veľmi dobre, lebo to bolo obdobie, keď sa riaditeľ školy mohol naozaj cítiť, že je zodpovedný za tú školu. Že má nejaké práva, právomoc niečo presadiť. Bolo to nadšenie riaditeľov ťahať školy svojím žiadaným smerom," spomína Kyndl. Škola si však podľa neho dokázala udržať rovnako vysokú úroveň a kvalitu ako na začiatku, tak aj po politických zmenách. "Na Slovensku možno neexistuje škola, kde za 52 rokov by boli len dvaja riaditelia," upozorňuje Kyndl. Prvý riaditeľ Jozef Filan pôsobil na poste 27 rokov, jej súčasný riaditeľ túto funkciu vykonáva 25 rokov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?