Exteriér domu vypovedá o ľuďoch žijúcich v ňom
Dobré noviny
Dobré noviny

Exteriér domu vypovedá o ľuďoch žijúcich v ňom

Okrem takmer dokonalej úpravy interiéru domov, sú Slováci v posledných rokoch čoraz viac sústredení aj na estetickú úpravu svojich záhrad.

Väčšina mladých rodín pri svojom štarte do života túži po vlastnom dome. Po rokoch strávených v rodičovskom dome a na internátoch chcú mať konečne priestor pre seba a svojich milovaných. Územie, na ktorom budú platiť ich vlastné pravidlá. Ak teda majú čo i len malú možnosť na realizáciu svojho sna, neváhajú a robia všetko, čo je v ich silách, aby vytvorili svojej rodine dôstojné podmienky pre život. Aj z tohto dôvodu sú mnohí z nás ochotní vziať na seba ťarchu niekoľko desiatok rokov trvajúceho splácania hypoték, pretože pocit toho pravého domova má pre nás nevyčísliteľnú hodnotu.

Keď sa nám konečne podarí vytúžený plán uskutočniť, začína sa proces premeny nehybnej stavby z betónu a tehál na skutočný domov, pretože takýto zázrak dokáže len človek. Steny dýchajúce teplom domova, kuchyňa nasiaknutá vôňou čerstvo upečených koláčov a rozsvietené svetlá za oknom ako majáky, ktoré nás vždy privedú tam, kam patríme.

Je zrejmé, že v procese tejto nevšednej transformácie sa spočiatku sústredíme najmä na interiéry našich domovov, teda na priestory, v ktorých s rodinou trávime najviac času. Po ich doladení a žiadúcej premene začíname presúvať svoju pozornosť na exteriér, teda na pozemky, záhrady a dvory, ktoré obklopujú naše kráľovstvá. Keďže museli na svoju premenu čakať dlhšiu dobu, na ich úprave si dávame záležať o to viac.

Miesto za plotom síce nie je také intímne ako vnútro našich domovov, ale predsa len predstavuje náš vlastný ostrov na modrej planéte, ktorý môžeme vybudovať presne podľa našich predstáv. Na záhradách predsa trávime tie najkrajšie chvíle v roku. Letné večery s priateľmi, hry s našimi ratolesťami či jednoduchá antistresová relaxácia po namáhavom dni. Konečná podoba exteriérov je aj z týchto dôvodov pre nás veľmi významná.

Okrem vysádzania kvetinových záhonov, perfektne upravených trávnikoch či romantických altánkov, je veľmi obľúbenou a vďačnou voľbou vybudovanie záhradných jazierok. Vďaka moderným technológiám nie sú náročné na údržbu a zároveň jedinečným spôsobom skrášľujú váš pozemok. Taktiež v nich môžete pestovať rôzne druhy nevšedných vodných rastlín a starať sa o húfy pestrofarebných rybičiek. Okrem estetickej funkcie však nezabúdajme ani na pragmatický prínos záhradných jazierok, ktorá spočíva napríklad v dočisťovaní vody z domácich čistiarní odpadových vôd.

Okolie domova vypovedá veľa o obyvateľoch žijúcich vo vnútri. Či už sa nachádzate v procese zariaďovania a skrášľovania interiérov svojich domovov alebo máte túto náročnú etapu úspešne za sebou, určite nezabúdajte ani na okolie. Nechajte si dostatok času a energie na to, aby ste aj zo svojich pozemkov vytvorili príjemné a harmonické miesta, na ktorých si budete so svojou rodinou užívať spoločne strávené okamihy.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…