Nájdite cestu späť k prírode
Dobré noviny
Dobré noviny

Nájdite cestu späť k prírode

V posledných desaťročiach ľudia čoraz viac vyhľadávajú spojenie s prírodou vo svojom každodennom živote. Čerpajú pritom nie len z jej estetických kvalít, ale aj blahodarných ozdravných účinkov.

Dlhý pracovný týždeň, náročná skúška či zabehaný stereotyp, každý z nás potrebuje z času na čas vypnúť, prečistiť si hlavu a aspoň na chvíľu utiecť z každodenného kolotoča stresu a povinností.

Ak vaša situácia nie je naozaj kritická, pravdepodobne vám skôr ako vyhľadanie odbornej pomoci psychológa, napadnú iné spôsoby, ako obnoviť naštrbenú rovnováhu a odreagovať ducha ale aj telo. Samozrejme, niektoré metódy, ktoré ľudia za týmto účelom využívajú, môžu byť skutočne bizarné a neobvyklé. Väčšina z nás sa však v tejto oblasti stále spolieha na hľadanie pokoja a vnútorného mieru v tom najprirodzenejšom, čo ľudstvo pozná - v prírode.

Človek od nepamäti využíva liečivú moc prírody. Po stáročia z nej čerpáme energiu, radosť a životnú silu. Okrem toho je taktiež nenahraditeľným prostriedkom uvoľnenia a relaxácie, teda akousi prírodnou psychoterapiou. Oku lahodiace scenérie ako vystrihnuté z maliarskeho plátna, dokonalá vyváženosť farebných odtieňov a odvšadiaľ sálajúca harmónia a jednoduchá krása. Nie nadarmo príroda vždy bola, je a bude najvýznamnejšou umeleckou inšpiráciou veľkých tvorcov ale aj ľudstva vôbec.

Životný štýl moderného človeka sa v posledných desaťročiach čoraz viac odkláňa od urbanizmu, snažiac sa obnoviť vzťah s prírodou a mať pritom na dosah aspoň kúsok z jej podmanivej krásy. Dôkazom tohto stavu sú napríklad lukratívne novostavby v okrajových častiach miest s výhľadom na pohoria a lúky, bytové domy kopírujúce architektúru starobylých visutých záhrad či rozrastajúce sa chatové oblasti v tesnej blízkosti hôr.

Mnohí z nás však nemajú dostatok financií a možností na to, aby si postavili vytúžený malý domček pod lesom či s výhľadom na brezový háj. Ak patríte práve do tejto skupiny ľudí, nezúfajte, stačí mať oči otvorené a zistíte, že aj vy máte mnoho možností, ako si kúsok prírody priniesť priamo k vám domov. Jedným z veľmi obľúbených a zároveň finančne dostupných riešení môže byť aj zhotovenie záhradného jazierka priamo na vašom pozemku.

Len si to predstavte. Pokojné letné popoludnie, sedíte na verande vášho domu a sledujete, ako sa slnečné lúče ligocú na pokojnej hladine. Už len tá predstava pôsobí uvoľňujúco, prečo si teda nedopriať svoju súkromnú oázu pokoja, za ktorou nemusíte cestovať desiatky kilometrov?  

Ak práve v tomto období uvažujete nad inováciu či skrášlením vašich pozemkov, záhradné jazierko je jedným z mnohých spôsobov, ako oživiť vaše domovy trochou prírodnej krásy. Nech už si však zvolíte akokoľvek, veríme, že práve motívy inšpirované prírodou vnesú do vašich obydlí prirodzený pokoj a harmóniu.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…