Nájdite cestu späť k prírode
Dobré noviny
Dobré noviny

Nájdite cestu späť k prírode

V posledných desaťročiach ľudia čoraz viac vyhľadávajú spojenie s prírodou vo svojom každodennom živote. Čerpajú pritom nie len z jej estetických kvalít, ale aj blahodarných ozdravných účinkov.

Dlhý pracovný týždeň, náročná skúška či zabehaný stereotyp, každý z nás potrebuje z času na čas vypnúť, prečistiť si hlavu a aspoň na chvíľu utiecť z každodenného kolotoča stresu a povinností.

Ak vaša situácia nie je naozaj kritická, pravdepodobne vám skôr ako vyhľadanie odbornej pomoci psychológa, napadnú iné spôsoby, ako obnoviť naštrbenú rovnováhu a odreagovať ducha ale aj telo. Samozrejme, niektoré metódy, ktoré ľudia za týmto účelom využívajú, môžu byť skutočne bizarné a neobvyklé. Väčšina z nás sa však v tejto oblasti stále spolieha na hľadanie pokoja a vnútorného mieru v tom najprirodzenejšom, čo ľudstvo pozná - v prírode.

Človek od nepamäti využíva liečivú moc prírody. Po stáročia z nej čerpáme energiu, radosť a životnú silu. Okrem toho je taktiež nenahraditeľným prostriedkom uvoľnenia a relaxácie, teda akousi prírodnou psychoterapiou. Oku lahodiace scenérie ako vystrihnuté z maliarskeho plátna, dokonalá vyváženosť farebných odtieňov a odvšadiaľ sálajúca harmónia a jednoduchá krása. Nie nadarmo príroda vždy bola, je a bude najvýznamnejšou umeleckou inšpiráciou veľkých tvorcov ale aj ľudstva vôbec.

Životný štýl moderného človeka sa v posledných desaťročiach čoraz viac odkláňa od urbanizmu, snažiac sa obnoviť vzťah s prírodou a mať pritom na dosah aspoň kúsok z jej podmanivej krásy. Dôkazom tohto stavu sú napríklad lukratívne novostavby v okrajových častiach miest s výhľadom na pohoria a lúky, bytové domy kopírujúce architektúru starobylých visutých záhrad či rozrastajúce sa chatové oblasti v tesnej blízkosti hôr.

Mnohí z nás však nemajú dostatok financií a možností na to, aby si postavili vytúžený malý domček pod lesom či s výhľadom na brezový háj. Ak patríte práve do tejto skupiny ľudí, nezúfajte, stačí mať oči otvorené a zistíte, že aj vy máte mnoho možností, ako si kúsok prírody priniesť priamo k vám domov. Jedným z veľmi obľúbených a zároveň finančne dostupných riešení môže byť aj zhotovenie záhradného jazierka priamo na vašom pozemku.

Len si to predstavte. Pokojné letné popoludnie, sedíte na verande vášho domu a sledujete, ako sa slnečné lúče ligocú na pokojnej hladine. Už len tá predstava pôsobí uvoľňujúco, prečo si teda nedopriať svoju súkromnú oázu pokoja, za ktorou nemusíte cestovať desiatky kilometrov?  

Ak práve v tomto období uvažujete nad inováciu či skrášlením vašich pozemkov, záhradné jazierko je jedným z mnohých spôsobov, ako oživiť vaše domovy trochou prírodnej krásy. Nech už si však zvolíte akokoľvek, veríme, že práve motívy inšpirované prírodou vnesú do vašich obydlí prirodzený pokoj a harmóniu.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…