V Tatrách otvoria všetky turistické chodníky
SITA
SITA

V Tatrách otvoria všetky turistické chodníky

Na turistických chodníkoch v najvyšších polohách Tatier sa ešte stále môže vyskytovať sneh. Od soboty bude pre turistov po zime opäť prístupná aj Chata pod Rysmi.

POPRAD 15. júna – V piatok sa končí sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku.

Sezónna uzávera sa vzťahuje asi na 230 kilometrov turistických chodníkov v najexponovanejšom teréne Tatier.

„Sezónna uzávera platí od 1. novembra do 15. júna, takže od 16. júna už môžu všetci záujemcovia veselo pochodovať po všetkých turistických chodníkoch,“ uviedol Marián Šturcel zo Štátnych lesov TANAP-u.

Zároveň však upozorňuje, že v najvyšších polohách Tatier sa môže na turistických chodníkoch ešte stále vyskytovať sneh. Nebezpečné sú najmä snehové polia, na ktorých môže turista spadnúť a nekontrolovane sa šmýkať aj niekoľko desiatok metrov. Snehové polia neraz končia pri rôznych skalných stenách či bralách.

Chata pod Rysmi otvorí v sobotu

Od soboty je pre turistov po zime opäť prístupná aj Chata pod Rysmi, keďže bude otvorený a prístupný už aj modro a červeno značený chodník v Mengusovskej doline k chate.

Štátne lesy TANAP-u, ako správca značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku, už odstránili všetky informačné tabule upozorňujúce na zákaz vstupu do vysokohorského prostredia.

Turisti tak majú k dispozícii až do 30. októbra viac ako 650 kilometrov značkovaných turistických chodníkov.

Všetky turistické chodníky pracovníci Štátnych lesov TANAP-u skontrolovali a úseky, na ktorých už nebol sneh, opravili. Týka sa to aj turistických chodníkov vo vyšších nadmorských výškach, na ktorých platí do 15. júna sezónna uzávera.

Od soboty sú v Tatranskom národnom parku prístupné už aj štyri z ôsmich náučných chodníkov, ktoré Štátne lesy TANAP-u vybudovali a spravujú v území Tatranského národného parku a ktoré pre sezónnu uzáveru neboli počas zimy prístupné.

Uzávera je dôležitá pre faunu aj flóru

Turisti tak okrem celoročne prístupných náučných chodníkov Zverovka, Podmuráň, Partizánska nemocnica a Pramenisko budú môcť prejsť celým náučným chodníkom zo Štrbského Plesa na Popradské pleso, náučným chodníkom Zadné Meďodoly z Tatranskej Javoriny do Kopského sedla, náučným chodníkom Juráňová dolina prechádzajúcim tiesňavou Národnej prírodnej rezervácie Juráňová dolina a náučným chodníkom Roháčske plesá popri štyroch Roháčskych plesách.

Sezónnu uzáveru zaviedla vtedajšia Správa TANAP-u v rokoch 1980/81. Uzávera slúži predovšetkým na zabezpečenie zvýšeného pokoja pre kamzíky a svište.

Na jar má uzávera význam aj pri ochrane vegetácie. Nezanedbateľným aspektom, hlavne pri zavedení uzávery, bola bezpečnosť turistov pri pohybe v zimných podmienkach.

Štátne lesy TANAP-u spravujú vo Vysokých Tatrách, Západných Tatrách a na Spišskej Magure takmer 740 km značkovaných turistických chodníkov.

Značkovanie turistických trás zabezpečujú na viac ako 780 km. V tomto roku obnovia na turistických chodníkoch zelenú značku v celkovej dĺžke takmer 200 kilometrov.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…