Bardejovská infocesta má prilákať do regiónu viac turistov
TASR
TASR

Bardejovská infocesta má prilákať do regiónu viac turistov

Súčasťou prezentácie bola návšteva Bardejovských kúpeľov, prehliadka kolonády, skanzenu a múzea panovníčky Sisi, ktorá sa tu liečila.

Mesto Bardejov — Foto: TASR/Milan Kapusta

Bardejov 22. októbra (TASR) – Spropagovať región Bardejova a ukázať, že sa tu dá zaujímavo stráviť voľný čas, bolo cieľom Infocesty regiónu Šariš Bardejov – Bardejovské kúpele 2016. Na dvojdňovej vzdelávacej akcii sa zúčastnilo 31 ľudí z Poľska, Českej republiky a zo Slovenska, ktorí pôsobia v oblasti cestovného ruchu. Na sklonku tohto týždňa poznávaciu akciu pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Šariš - Bardejov.

Ako informoval jej riaditeľ Radomír Jančošek, počas dvoch dní sa im snažili ukázať najkrajšie zákutia regiónu, ku ktorým patrí historické námestie Bardejova, stará radnica, Bazilika minor sv. Egídia, presunuli sa do Bardejovských kúpeľov a do obcí Hervartov, Tročany a Zborov. Takúto prezentáciu na prilákanie turistov do regiónu pripravili prvýkrát.

Hostia sa ako prvú informáciu dozvedeli, že historické centrum Bardejova spoločne s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísane do zoznamu Svetového kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO. Preto poznávací okruh začal práve prehliadkou židovského suburbia.

Ako informoval sprievodca Peter Hudák, v areáli sa nachádza pamätník holokaustu s 3381 menami Židov, ktorí tu v minulosti bývali, no v dnešnom Bardejove už Židia nežijú. Veľká časť zahynula v koncentračných táboroch a tí, čo sa vrátili, sa po roku 1948 vysťahovali. Napriek tomu sa začína s opravou historických stavieb, medzi ktoré patrí synagóga, budova zhromaždenia i rituálne kúpele, kde sa aktuálne nachádza železiarstvo. Voľakedy tu stál aj rituálny bitúnok.

Infocesta pokračovala návštevou Poľsko-slovenského domu, pred ktorou stojí od leta najnavštevovanejšia atrakcia - socha kata. Sprievodkyňa Mária Raabová z East Slovakia Travel účastníkom prehliadky ukázala, kade bočnými dverami chodieval kat do kostola – dnešnej Baziliky minor sv. Egídia aj kde sedával v zatienenej lavici, aby ho nevideli veriaci. Na mestských hradbách informovala, že Bardejov mal tri vstupné brány a 23 bášt, najväčšiu Hrubú bránu si účastníci mohli pozrieť aj zvnútra. Mesto najviac zarábalo na výrobe plátna, distribúcii soli a vína a malo obdobia rozkvetu aj stagnácie.

Súčasťou prezentácie bola návšteva Bardejovských kúpeľov, prehliadka kolonády, skanzenu a múzea panovníčky Sisi, ktorá sa tu liečila. Program pokračoval prehliadkou drevených kostolíkov zapísaných do zoznamu UNESCO v Hervartove a Tročanoch. Vyvrcholil návštevou Zborova, kde hostia mohli obdivovať rozsiahlu rekonštrukciu hradu, kaštieľa a kaplnky.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…