Cestári v prešovskom kraji sú pripravení na zimu, doplnia aj techniku
TASR
TASR

Cestári v prešovskom kraji sú pripravení na zimu, doplnia aj techniku

Celkovo je v kraji 106 zásahových okruhov na 18 strediskách, k dispozícii majú 107 posypových vozidiel. Zásoby posypovým materiálom cestári doplnili tento týždeň.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Prešov 22. októbra (TASR) – Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) sa počas zimnej sezóny postará o cesty v Prešovskom kraji, kde už platí operačný plán zimnej služby. V porovnaní s predchádzajúcim zimným obdobím došlo len k malej úprave okruhov na strediskách Bardejov, kde cestárom pribudol obchvat mesta. Celkovo je v kraji 106 zásahových okruhov na 18 strediskách, k dispozícii majú 107 posypových vozidiel. Zásoby posypovým materiálom cestári doplnili tento týždeň. TASR o tom informoval riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák.

„Predchádzajúca zima bola z tých miernejších, čiže sme ušetrili asi jednu pätinu materiálu. Doplnili sme zásoby na 80 percent, je to chemický posyp alebo prírodné kamenivo. Čo sa týka techniky, nedarí sa nám veľmi v obnove, pretože verejnú súťaž, ktorú sme mali na 12 sypačov, sme nedotiahli do konca. Verím, že v priebehu zimy bude nových 12 kvalitných sypačov a nahradia naše škodovky. Tým sa vytvorí kvalitnejšie prostredie pre našich vodičov,“ uviedol Kozák.

Na poslednom zastupiteľstve PSK poslanci schválili aj presun financií v rámci oblasti dopravy. Čo sa ušetrilo pri rekonštrukcii ciest, môžu cestári použiť na nákup nadstavieb techniky na zimnú údržbu, ktoré pôjdu na podvozky čistiacej techniky. Ide o sumu vyše 167.000 eur.

Kozák nechcel špekulovať na tému počasie. Či bude teplá, alebo tuhá zima, necháva na prírodu. Prvý výjazd tejto sezóny mali 4. a 5. októbra, keď poslali do terénu sedem sypačov. Tie odorali 450 kilometrov podtatranských ciest smerom na bystrickú časť cez horský priechod Vernár. V minulej zimnej sezóne zasahovali po prvý raz 11. októbra.

„Verím, že zima bude pre cestárov kvalitná. Pretože my sneh potrebujeme kvôli zabezpečeniu služieb vo väzbe na cesty prvej triedy,“ uviedol Kozák. Táto činnosť im vytvára zisk. SÚC PSK udržiava celkom 3015 kilometrov ciest, z toho pre Národnú diaľničnú spoločnosť vyše sedem kilometrov ciest (R4 a I/18) a pre Slovenskú správu ciest je to 640 kilometrov ciest prvej triedy. Ostatné cesty druhej a tretej triedy spravuje PSK.

Kozák doplnil, že cestári nemajú radi zimu okolo nuly. Vtedy sa tvoria hmly a poľadovica, zásah je možný iba chemickým posypom. Výkyvy teploty nad a pod nulou najviac ničia cesty.

SÚC PSK v uplynulých rokoch rozšírila informačno-technologické systémy pre cestnú dopravu. V súčasnosti má zavedené monitorovacie systémy a meteorologické stanice, niektoré aj s kamerovým systémom. Aktuálne zábery z ciest v kraji je možné sledovať na stránke www.okocestarapsk.sk.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…