Willem-Alexander bude prvý holandský kráľ za sto rokov
SITA
SITA

Willem-Alexander bude prvý holandský kráľ za sto rokov

Kráľovná Beatrix oznámila, že abdikuje 30. apríla z príležitosti jej 75. narodenín a 200. výročia monarchie.

HAAG 29. januára - Holandská kráľovná Beatrix v pondelok večer v televíznom prejave neočakávane oznámila, že po 33 rokoch abdikuje a 30. apríla odovzdá trón najstaršiemu synovi 45-ročnému korunnému princovi Willemovi- Alexadrovi. Kráľovná Beatrix, ktorá vo štvrtok oslávi 75. narodeniny, uviedla, že dôvodom odstúpenia "sú jej narodeniny a 200 rokov monarchie".

"Neodstupujem, pretože služba verejnosti je pre mňa veľmi náročná, ale preto, že som presvedčená, že zodpovednosť za našu krajinu by mala byť v rukách novej generácie." Po vystúpení kráľovnej sa k Holanďanom prihovoril aj premiér Mark Rutte, ktorý Beatrix označil za "holandskú ikonu" a vzdal poctu budúcemu kráľovi Willemovi-Alexandrovi. Rutte zvolal z dôvodu abdikácie kráľovnej mimoriadne zasadnutie vlády, aby ministri prediskutovali zmenu na kráľovskom tróne.

Deň abdikácie kráľovnej, 30. apríl, je tradične holandský štátny sviatok- Deň kráľovnej, ktorý sa v budúcnosti presunie na 27. apríl, na deň narodenín Willema- Alexandra. Korunovácia sa uskutoční v Novom kostole v Amsterdame. Odchodom Beatrix sa končí storočná vláda žien na holandskom tróne. Willem-Alexander bude prvý muž po Willemovi III., ktorý vládol v krajine až do smrti v roku 1890.

Právomoci holandského monarchu sú limitované ústavou, jeho úloha je viac-menej reprezentatívna. V roku 2012 bola vytvorená vláda po prvýkrát bez toho, aby kráľovná formálne schválila kandidatúru premiéra.

Kráľovná sa po abdikácii presťahuje do zámku Drankensteyn na juhovýchodne Amsterdamu, ktorý v roku 2006 renovovali. Manžel Beatrix Klaus, pôvodom z Nemecka, zomrel v roku 2002 vo veku 76 rokov. Korunovačné oslavy budú poznačené obavami o zdravie mladšieho brata Willema Alexandra princa Frisa, ktorý je v kóme od februáru 2012, keď ho v Rakúsku zasypala lavína.

Budúci kráľ tvrdo pracoval na zlepšení svojho imidžu poznačeného študentskými časmi, keď bol známy častým pitím piva. Korunný princ je pilot a je členom Medzinárodného olympijského výboru. V roku 2002 sa oženil s Argentínčankou Máximou Zorreguietovou, s ktorou má tri deti.

Otec Máximy bol v 70. rokoch členom argentínskej chunty, a tak sa na svadbe svojej dcéry nemohol zúčastniť. Holandské médiá uviedli, že rodičia Máximy sa nezúčastnia ani na korunovácii Willema-Alexandra.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…