Willem-Alexander bude prvý holandský kráľ za sto rokov
SITA
SITA

Willem-Alexander bude prvý holandský kráľ za sto rokov

Kráľovná Beatrix oznámila, že abdikuje 30. apríla z príležitosti jej 75. narodenín a 200. výročia monarchie.

HAAG 29. januára - Holandská kráľovná Beatrix v pondelok večer v televíznom prejave neočakávane oznámila, že po 33 rokoch abdikuje a 30. apríla odovzdá trón najstaršiemu synovi 45-ročnému korunnému princovi Willemovi- Alexadrovi. Kráľovná Beatrix, ktorá vo štvrtok oslávi 75. narodeniny, uviedla, že dôvodom odstúpenia "sú jej narodeniny a 200 rokov monarchie".

"Neodstupujem, pretože služba verejnosti je pre mňa veľmi náročná, ale preto, že som presvedčená, že zodpovednosť za našu krajinu by mala byť v rukách novej generácie." Po vystúpení kráľovnej sa k Holanďanom prihovoril aj premiér Mark Rutte, ktorý Beatrix označil za "holandskú ikonu" a vzdal poctu budúcemu kráľovi Willemovi-Alexandrovi. Rutte zvolal z dôvodu abdikácie kráľovnej mimoriadne zasadnutie vlády, aby ministri prediskutovali zmenu na kráľovskom tróne.

Deň abdikácie kráľovnej, 30. apríl, je tradične holandský štátny sviatok- Deň kráľovnej, ktorý sa v budúcnosti presunie na 27. apríl, na deň narodenín Willema- Alexandra. Korunovácia sa uskutoční v Novom kostole v Amsterdame. Odchodom Beatrix sa končí storočná vláda žien na holandskom tróne. Willem-Alexander bude prvý muž po Willemovi III., ktorý vládol v krajine až do smrti v roku 1890.

Právomoci holandského monarchu sú limitované ústavou, jeho úloha je viac-menej reprezentatívna. V roku 2012 bola vytvorená vláda po prvýkrát bez toho, aby kráľovná formálne schválila kandidatúru premiéra.

Kráľovná sa po abdikácii presťahuje do zámku Drankensteyn na juhovýchodne Amsterdamu, ktorý v roku 2006 renovovali. Manžel Beatrix Klaus, pôvodom z Nemecka, zomrel v roku 2002 vo veku 76 rokov. Korunovačné oslavy budú poznačené obavami o zdravie mladšieho brata Willema Alexandra princa Frisa, ktorý je v kóme od februáru 2012, keď ho v Rakúsku zasypala lavína.

Budúci kráľ tvrdo pracoval na zlepšení svojho imidžu poznačeného študentskými časmi, keď bol známy častým pitím piva. Korunný princ je pilot a je členom Medzinárodného olympijského výboru. V roku 2002 sa oženil s Argentínčankou Máximou Zorreguietovou, s ktorou má tri deti.

Otec Máximy bol v 70. rokoch členom argentínskej chunty, a tak sa na svadbe svojej dcéry nemohol zúčastniť. Holandské médiá uviedli, že rodičia Máximy sa nezúčastnia ani na korunovácii Willema-Alexandra.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…