Gangnam Style na ´Hrad´, Psy zaspieva budúcej prezidentke
SITA
SITA

Gangnam Style na ´Hrad´, Psy zaspieva budúcej prezidentke

Popularita rappera Psyho nemá hraníc. Koncom februára vystúpi na inaugurácii prvej juhokórejskej prezidentky Pak Kun-hje.

BRATISLAVA 27. januára - Rapper Psy, ktorý sa preslávil hitom Gangnam Style, vystúpi na inaugurácii prvej juhokórejskej prezidentky Pak Kun-hje.

V nedeľu o tom informovali predstavitelia úradu. Psy sa 25. februára predstaví pred parlamentom v Soule pred zhruba 60-tisícovým publikom, čo potvrdil hovorca novozvolenej 60-ročnej prezidentky. Zatiaľ nie je známe, ktoré skladby zaradí do svojho vystúpenia.

Bolo by však prekvapením, keby vynechal svoj najväčší hit, ktorého videoklip pred Vianocami dosiahol ako prvý v histórii na portáli YouTube miliardu pozretí. Práve vďaka tejto piesni a svojskej choreografii pripomínajúcej jazdu na koni ho poznajú všade na Zemi.

Pak Kun-hje je dcérou kontroverzného autokratického exprezidenta Paka Čonga-hia. Kandidátka vládnej konzervatívnej strany a dlhoročná poslankyňa v decembrových voľbách získala takmer 51,6 percenta, jej ľavicový konkurent a ľudskoprávny aktivista Mun Če-in 48 percent. K volebným urnám prišlo viac ako 75,8 percenta z viac ako 40 miliónov oprávnených voličov.

Po víťazstve Pak vyhlásila, že bude pracovať na uzmierení spoločnosti. Tú stále rozdeľuje odkaz jej otca, ktorý vládol krajine 18 rokov a pozdvihol Južnú Kóreu z ruín Kórejskej vojny (1950 - 1953) na ekonomickú veľmoc. Pre mnohých konzervatívcov bol veľkým prezidentom a veria, že jeho dcéra nadviaže na jeho vládu. Iní ho však označujú za diktátora, ktorý nerešpektoval ľudské práva a potláčal opozíciu.

Budúca juhokórejská prezidentka nie je vydatá a nemá ani deti. Podľa vlastných slov chce svoj život zasvätiť svojej krajine. Vo funkcii hlavy štátu bude pôsobiť päť rokov po tom, čo vo februári vyprší mandát súčasného prezidenta I Mjonga-baka.

Medzinárodný fenomén Gangnam Style

Hudobník s vlastným menom Park Jae-sang vydal svoj prvý album už v roku 2001, no až o 11 rokov neskôr sa preslávil na celom svete. S klipom ku Gangnam Style sa už dvakrát zapísal do Guinnessovej knihy rekordov - na YouTube má celkovo najviac pozretí a tiež najviac ľudí označilo, že sa im video páči.

Zo skladby sa stal medzinárodný fenomén, ktorý inšpiroval množstvo imitácií v rôznych kútoch sveta. Tridsaťpäťročný Psy ostatné mesiace strávil propagáciou svojho hitu, prišiel aj do tých najsledovanejších amerických šou a choreografiu z videa učil množstvo známych osobností.

Zatancoval si napríklad s Ellen DeGeneres, Britney Spears, Hughom Jackmanom, MC Hammerom či Usherom a stretol sa i so svojím krajanom, generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom.

Rapper sa ukázal aj v populárnom programe Today televízie NBC a nechýbal na udeľovaní cien MTV Video Music Awards či MTV Europe Music Awards, kde klip ku Gangnam Style vyhral v kategórii Najlepšie video.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…