Dobré noviny
V programe Zelené oázy zvíťazil projekt trenčianskeho OZ Pre Prírodu
TASR
TASR

V programe Zelené oázy zvíťazil projekt trenčianskeho OZ Pre Prírodu

Trenčiansky hrad, ilustračné foto.
Trenčiansky hrad, ilustračné foto. — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

OZ Pre Prírodu vytvorilo pre školy multifunkčnú učebňu v prírode a verejný náučno-relaxačný chodník pre pešiu či konskú turistiku medzi Orechovským potokom a Váhom, vhodný aj na relaxačný beh.

Trenčín 19. októbra (TASR) – Projekt Krajina ako učebňa trenčianskeho Občianskeho združenia (OZ) Pre Prírodu sa stal najzaujímavejším projektom jubilejného desiateho ročníka programu Zelené oázy spoločnosti Slovnaft a Nadácie Ekopolis. Tisíceurovú odmenu si v rámci dnešného vyhodnotenia programu prevzali zástupcovia občianskeho združenia v Trenčíne.

OZ Pre Prírodu vytvorilo pre školy multifunkčnú učebňu v prírode a verejný náučno-relaxačný chodník pre pešiu či konskú turistiku medzi Orechovským potokom a Váhom v Trenčíne, vhodný aj na relaxačný beh. Podľa člena Rady OZ Pre Prírodu Matúša Ďurčeka v tejto lokalite pribudli aj oddychové zóny s lavičkami, nové ohnisko, malý genofondový ovocný sad a prístrešok s vegetačnou strechou na nábreží Váhu v Trenčíne-Orechovom.

„Myšlienka vybudovania parku na pravom brehu Váhu vznikla v podstate už pred siedmimi rokmi a toto je len jeden z ďalších postupných krokov, ktoré sme vykonali. Na projekt sme dostali v rámci programu Zelené oázy 2600 eur a približne rovnakú sumu sme preinvestovali aj z prostriedkov, ktoré sme zohnali mimo programu Zelené oázy,“ ozrejmil Ďurček.

Ako dodal, na projekte sa podieľali aj profesionáli, ktorí robili odborné práce, väčšina prác však bola na dobrovoľníkoch, ktorých sa len počas tohto roka vystriedalo okolo 140. OZ Pre Prírodu má pozemok prenajatý od urbárskeho spoločenstva, stará sa o jeho údržbu a podľa Ďurčeka chcú v budúcnosti areál rozšíriť na južnú stranu smerom k starému železničnému mostu.

Podľa trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka bolo priestranstvo na pravej strane Váhu zarastenou plochou, kde sa ľudia báli chodiť a pre mesto nemala žiadny význam. „Dnes je z toho priestor, kde chodia ľudia, kde sa zabávajú, kde sa učia. Toto, čo tí ľudia dokážu v tom teréne a priestore, podľa mňa žiadny politik a úradník nedokáže. Našou úlohou je len to podporovať a neklásť žiadne prekážky v myšlienkach, ktoré tí ľudia majú. A to je to najvzácnejšie,“ zdôraznil Rybníček.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?