Do parku vypustili 14 vlkov. Nikto nepredpokladal, že to bude mať takýto dopad
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Do parku vypustili 14 vlkov. Nikto nepredpokladal, že to bude mať takýto dopad

Písal sa rok 1995 a v slávnom americkom parku v USA Yellowstone bola len jedna kolónia bobrov. Vlky tam nežili už 70 rokov a fauna i flóra neprekvitali tak, ako by si mnohí priali. O viac ako 20 rokov je už všetko inak, pretože sa podarilo zmeniť celý ekosystém. Za všetkým pritom stojí na prvý pohľad agresívne riešenie v podobe vlkov.

Svorka vlkov dokázala zmeniť celý ekosystém v parku — Foto: weloveanimals.me

CHEYENNE 18. októbra - V roku 1995 nebola v Yellowstonskom parku ideálna situácia. Preto sa Americká správa rýb a divokej zveri spolu s kanadskými biológmi dohodli, že do parku umiestnia 14 vlkov. Mimochodom, tie boli v tejto oblasti vyhubené ešte v roku 1926. Ako sa však ukázalo, úmyselné premiestnenie vlkov práve do parku bol výborný nápad. Začali sa totiž diať nevídané veci, ktoré predčili aj očakávania samotných úradníkov a biológov.

Populácia jeleňov klesla, no bobrov stúpla

Za ten čas, čo sa do parku vrátili vlci, vzrástol ich počet, no to nie je ani zďaleka všetko. Tieto divé zvieratá dokázali totiž transformovať ekosystém a dokonca zmeniť rieky. Jedna jediná kolónia bobrov je už dávno minulosťou, teraz ich je tam deväť a bobria populácia doslova prekvitá, tvrdí vo svojej správe Yellowstonský park. Prítomnosť vlkov však dokázala vyvolať ešte niečo – je to kaskádový efekt medzi zvieratami a rastlinami. V dôsledku absencie vlkov totiž trofická kaskáda skolabovala najmä kvôli jeleňom wapiti.

Ako uvádza české Fórum ochrancov prírody, len medzi rokmi 1995 a 2003 utešene narástol počet vlkov, no zároveň dramaticky klesol počet jeleňov wapiti. Vlky totiž zastavili populačnú expanziu týchto bylinožravcov. No práve to umožnilo, aby sa populácia bobrov rozšírila, čo sa pravdepodobne stalo vďaka zvýšenému rastu dreva a bylín. Miestna flóra bola schopná významnej obnovy, čo zas malo pozitívny vplyv aj na zvýšený počet kačiek či rýb, za čo môže aj zvýšená aktivita bobrov.

Potrava pre masy

Návrat vlkov mal však veľký vplyv aj na správanie sa vysokej zveri vo všeobecnosti. „Ukázala sa ako veľmi adaptabilná,“ uviedol profesor ekológie Scott Creel z Montana State University. Keď sú totiž na okolí vlky, je viac ostražitá a menej sa pasie. Keďže sa vo zvýšenej miere vyhýba miestam, kde môže byť odteraz ulovená, tie sa mohli začať v pokoji obnovovať, čo sa aj stalo a stále deje. 

Keďže vlky za sebou zanechávali aj zdochliny, prilákalo to ďalšie zvieratá, ktoré si na nich zgustli. „Tomu hovorím potrava pre masy,“ popísal Ed Bangs, koordinátor pre obnovu vlkov. Úplné prevrátenie doterajšieho ekosystému hore nohami zmenilo faunu i flóru Yellowstonského parku jednodznačne k lepšiemu a to sme sa ešte nedostali k zmene riek, presnejšie, ich tokov. Zmeny vo vegetácii totiž zmenšili počet zosuvov. Dokonca vzniklo aj viac jazier. Obnovená vegetácia totiž dokázala stabilizovať riečne brehy. 

Celý tento experiment tak jasne ukázal, že vlky sú neoddeliteľnou súčasťou ekosystému. Minimálne pre región Yellowstonského parku sa ukázali ako nevyhnutné z hľadiska obnovy a zachovania prirodzeného prostredia. Pár vlkov dokázalo za pár rokov, že zmeny k lepšiemu sa dajú urobiť naozaj jednoduchým a čarovným spôsobom.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…