Fiľakovo zamýšľa revitalizovať podhradie hradu
TASR
TASR

Fiľakovo zamýšľa revitalizovať podhradie hradu

Vďaka plánovanej revitalizácii podhradia Fiľakovského hradu by mala byť táto národná kultúrna pamiatka prístupnejšia pre turistov a zároveň dôjde aj ku skrášleniu centra Fiľakova v Lučeneckom okrese.

Na snímke výhľad na mesto z Fiľakovského hradu. V popredí opravená Bekekova bašta. — Foto: TASR - Ján Siman

Fiľakovo 14. októbra (TASR) – Vďaka plánovanej revitalizácii podhradia Fiľakovského hradu by mala byť táto národná kultúrna pamiatka prístupnejšia pre turistov a zároveň dôjde aj ku skrášleniu centra Fiľakova v Lučeneckom okrese. Pre TASR to uviedol primátor mesta Attila Agócs, podľa ktorého samospráva v súčasnosti dokončuje projektovanie podhradia.

Plánujeme riešiť prístupové cesty, pešiu zónu na Podhradskej ulici, parkovisko s toaletami, malú vežu mestského opevnenia, ako aj ozdobnú bránu hradu s priestorovou grafikou, vínny domček v podhradí či zastrešenie delovej veže pod Bebekovou baštou, na ktorej chceme tiež vymeniť strechu. Čoskoro by sme sa mali dopracovať k stavebnému povoleniu, následne by sme sa chceli uchádzať o podporu z maďarsko-slovenského cezhraničného programu Interreg,“ konkretizoval primátor.

Dodal, že samospráva už uzavrela partnerstvo s Národným parkom (NP) Bükk v Maďarsku, s družobným mestom Bátonyterenye a s obcou Šiatorská Bukovinka, ktorá vlastní hrad Šomoška. „NP Bükk chce riešiť lokality okolo hradísk, ktoré má v správe, vybudovať parkoviská a sociálne zázemie. Bátonyterenye sa chystá zrekonštruovať niekdajšie byty služobníctva pri miestnom kaštieli a adaptovať ich na prezentáciu ľudových tradícií. Šiatorská Bukovinka chce opraviť cestu vedúcu z obce k parkovisku hradu“ doplnil.

Ak všetko pôjde dobre a v grante budú úspešní, práce by sa podľa Agócsa mohli začať v lete budúceho roku a podhradie by bolo dokončené v roku 2018. „Keďže dlhoočakávaná grantová výzva vyšla s veľkým oneskorením, čaká sa, že výsledky spoznáme len o pol roka. Navyše, skoro na všetky objekty sú tam predpísané archeologické výskumy, ktoré tiež zaberú nejaký čas. Ako bývalý riaditeľ Hradného múzea by som ani nedovolil, aby sa to robilo bez nich, pretože by sme mohli prísť o cenné artefakty a nenahraditeľné znalosti o našom hrade,“ zakončil.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…