Slovenskí maliari prišli do nemocnice. Keď sa chopili štetcov, pacienti neverili vlastným očiam
TASR
TASR

Slovenskí maliari prišli do nemocnice. Keď sa chopili štetcov, pacienti neverili vlastným očiam

Viac ako pol stovky členov Cechu maliarov za jediný deň vymaľuje vyše 1800 metrov štvorcových stien na neurologickom oddelení. Takéto podujatie malo na Slovensku premiéru.

Umelecká maliarka Simona Medzaiová, ktorá je členkou Cechu maliarov Slovenska, maľuje rozprávkový motív na detskej pohotovosti nemocnice v Považskej Bystrici 13. októbra 2016. — Foto: TASR - Radovan Stoklasa

POVAŽSKÁ BYSTRICA 14. októbra (TASR) – Viac ako pol stovky členov Cechu maliarov Slovenska maľovalo v rámci súťažno-charitatívnej akcie priestory neurologického oddelenia Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici. Podujatie, v rámci ktorého mali vymaľovať za jediný deň vyše 1800 metrov štvorcových stien na neurologickom oddelení, malo na Slovensku premiéru a je výsledkom spolupráce Strednej odbornej školy (SOŠ) v Považskej Bystrici, NsP Považská Bystrica a Cechu maliarov Slovenska.

Podľa cechmajstra Cechu maliarov Slovenska Ladislava Konkolyho cech sa rozhodol, že spolu so svojimi členmi – maliarmi, firmami a inštitúciami z celého Slovenska vymaľuje každý rok priestory niektorej nemocnice. Tento rok padla voľba na považskobystrickú nemocnicu, pretože SOŠ v Považskej Bystrici je členom cechu a spolupráca so školou je na vysokej úrovni.

"Prišlo sem 52 maliarov – živnostníkov od Košíc po Bratislavu a od Oravy po južné Slovensko. Za jeden deň vymaľujú 1800 metrov štvorcových maľovky, 700 metrov štvorcových soklov, 30 metrov štvorcových zárubní a 400 metrov štvorcových dverí. Zajtra by sem už opäť mali sťahovať pacientov," doplnil včera Konkoly s tým, že akciou chcú pomôcť nemocnici, zviditeľniť Cech maliarov Slovenska a upozorniť na dôležitosť maliarskeho remesla.

Poverený riaditeľ NsP v Považskej Bystrici Igor Steiner ocenil iniciatívu cechu a SOŠ v Považskej Bystrici. "Celé je to charitatívne podujatie, nemocnicu to nebude stáť ani cent. Neurologické oddelenie sme vybrali preto, že akútne potrebuje vymaľovať z hygienických dôvodov a aj preto, aby sa tu pacienti cítili príjemnejšie. Na dva dni sme mierne obmedzili plánované hospitalizácie. Od pondelka sme postupne presúvali pacientov na interné oddelenie, tých ťažších na internú JIS-ku. Krajské operačné stredisko a Fakultná nemocnica Trenčín nám po dohode dnes podržia akútnych pacientov," skonštatoval Steiner. Po skončení prác nastúpili do nočnej služby upratovačky a dnes ráno na neurologické oddelenie presúvajú pacientov.

Podľa riaditeľa SOŠ v Považskej Bystrici Jána Kunovského myšlienka pomôcť charitatívnou akciou nemocnici vznikla začiatkom roka. Okrem profesionálnych maliarov sa do podujatia zapojili aj žiaci dvoch stredných odborných škôl.

"Súťaž je určená iba pre živnostníkov, zaujímavé sú aj ceny pre najlepšie dvojice maliarov. Víťazi sa môžu tešiť na dvojdňový pobyt v Benátkach, pre ďalších sú pripravené poukážky na nákup tovaru v hodnote 400, 300 a 200 eur. Súčasťou súťaže je nielen maľovanie, ale aj čistota po skončení prác," priblížil Kunovský.

Okrem vymaľovania neurologického oddelenia bola súčasťou charitatívneho podujatia aj maľba s rozprávkovým motívom na detskej pohotovosti. Umelecká maliarka Simona Medzaiová, ktorá je rovnako členkou Cechu maliarov Slovenska, skrášľuje stenu detskej pohotovosti ilustráciou z knihy Kráľovstvo kvetov. "Rada tu spríjemním prostredie nemocnice, chcem im tu vytvoriť čarovný svet, aby to tu mali pestrejšie," priblížila Medzaiová.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…