Dominik Graňák priniesol Gagarinov, ukáže ho v Trenčíne
SITA
SITA

Dominik Graňák priniesol Gagarinov, ukáže ho v Trenčíne

Doteraz si pohár pre víťaza KHL mohli užiť hokejisti len v Rusku, Dominik Graňák je vôbec prvý hokejista mimo ruského územia, ktorý má Gagarinov pohár doma.

TRENČÍN 14. júna - Hokejový Gagarinov pohár vo štvrtok popoludní zavítal na Slovensko.

Cennú trofej si triumfom vo finále play-off Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) OHK Dinamo Moskva vybojoval obranca Dominik Graňák.

Stal sa tak už tretím Slovákom, ktorý v krátkej histórii nadnárodnej súťaže zvíťazil vo vyraďovacej časti KHL. Pred ním sa to podarilo útočníkovi Romanovi Kukumbergovi aj obrancovi Tomášovi Starostovi, no spomenutá dvojica nemala možnosť oslavovať s pohárom v domácom prostredí.

Pohár je prvýkrát mimo Ruska

Doteraz si ho mohli užiť hokejisti len v Rusku, Dominik Graňák je vôbec prvý hokejista mimo ruského územia, ktorý má Gagarinov pohár doma.

"Tento rok bola prvýkrát možnosť vziať si pohár domov, mimo Ruska. Trofej neskôr pôjde aj do Česka, Fínska a Lotyšska. Prvá krajina je však Slovensko, ale to je asi len náhoda. Som však veľmi rád, že som prvý mimoruský človek, ktorý ho má doma," povedal na štvrtkovej popoludňajšej tlačovej konferencii v Trenčíne skúsený 29-ročný obranca a pokračoval: "Tomáš Starosta si ho domov vziať nemohol, no ak si ho príde pozrieť v piatok, tak si ho aj on bude môcť zdvihnúť nad hlavu doma."

Graňák prezradil program trofeje na Slovensku

"Prvá bude oficiálnejšia časť a potom bude nasledovať súkromná. Najprv pôjdeme pozrieť nádejných hokejistov na Zimný štadión Mariána Gáboríka a potom je v pláne návšteva na základnej škole, kde sú hokejové triedy, kam som chodil aj ja. To bude hlavná časť celého programu. Večer to bude oslava v kruhu rodiny a kamarátov. Nemám žiadne plány, čo špecifické by som chcel s pohárom urobiť. Uvidíme, aká bude večer nálada a možno sa niečo také udeje," poznamenal rodák z Havířova, ktorý hokejovo vyrástol v Trenčíne.

"Pre mňa má tento pohár veľmi veľkú cenu. Stanleyho pohár už bol v Trenčíne viackrát a viem, čo v hokejovom svete znamená. Gagarinov pohár sa stále nedá porovnávať s tým spoza mora. Som veľmi rád, že sa mi ho podarilo získať a teší ma, že to bolo práve v Diname Moskva v tom zložení, v akom sme boli. Pre mňa je radosť tráviť tam čas, trénovať a hrať každý zápas. Pre ľudí na Slovensku sme nemali príliš známe zloženie kádra. Ukázalo sa však, že v hokeji rozhodujú aj iné veci. Cesta za pohárom nebola jednoduchá, liga je veľmi vyrovnaná. Je ťažké zvládnuť celú sezónu bez výkyvov," pokračoval Dominik Graňák.

Vo štvrtok večer sa v Trenčíne krátko spomínalo aj na tragický úvod sezóny KHL, keď 7. septembra 2011 spadlo lietadlo s hráčmi Lokomotivu Jaroslavľ.

"Ak by sa nestalo na začiatku sezóny to, čo sa stalo v Jaroslavli, tak je dosť možné, že by bol pohár v Trenčíne zásluhou niekoho iného. Liga ako taká prišla o najlepšie mužstvo a aj následkom toho sa to napokon vyvŕbilo tak, že Gagarinov pohár získalo Dinamo Moskva. Mňa to samozrejme veľmi zasiahlo, rovnako asi každého," poznamenal strieborný medailista z Helsínk 2012 a pokračoval: "Nerozmýšľal som nad tým, že pohár pôjdem symbolicky ukázať aj Paľovi Demitrovi. Je to tak citlivá vec, že tu už športové veci idú bokom. Každý si Paľa aj ďalších hráčov, ktorí tam zahynuli, nesie v sebe. Týmto smerom by som sa v tom nerád vŕtal. Na Paľa a celé mužstvo však nikdy nezabudnem."

Záver sezóny aj napriek zisku cenného kovu na MS nedopadol pre Graňáka dobre, keďže sa počas svetového šampionátu zranil a musel absolvovať operáciu. Už takmer mesiac má zafixovanú pravú ruku, no čoskoro možno už začne s tréningom. "V pondelok ideme s Marcelom Hossom na kontrolu. Uvidíme, ako to napokon dopadne. Chcem si to kompletne doliečiť, aby som s tým počas sezóny nemal problém. S pohárom mi teda asi budú musieť pomôcť chalani z Ruska, ktorí s ním pricestovali," dodal obranca.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…