Vec vidí stereo a počuje farebne
SITA
SITA

Vec vidí stereo a počuje farebne

Rapperova tretia sólovka Stereo Farbo Slepo vyšla 17. decembra.

Rapper Vec má na slovenskej nielen hip-hopovej scéne výsostné postavenie a treba povedať, že absolútne zaslúžene. O to ťažšie je však s každým ďalším albumom naplniť očakávania fanúšikov aj kritikov, navyše keď sú medzi jednotlivými nahrávkami dosť dlhé intervaly. Vecova tretia sólovka s názvom Stereo Farbo Slepo vyšla 17. decembra, čiže viac než štyri roky po Funkčnom Veteránovi, počkať si na ňu sa však jednoznačne oplatilo.

Stereo Farbo Slepo obsahuje až 18 skladieb s celkovou dĺžkou takmer 72 minút, čo sa môže niektorým zdať príliš veľa. Album je však dostatočne tematicky pestrý, plný Vecovho zmyslu pre humor, a preto určite nenudí. Hneď v úvodnej skladbe Všetko bude OK Vec rapuje "na čistý hip-hop nasrať, moja hudba je bastard", čím naznačuje, že nepôjde o klasický hip-hopový album. Pravdivosť tohto výroku dokazuje v podstate v každom tracku, keď neváha experimentovať ani so spevom. Na rozdiel od iných slovenských rapperov však z tohto kroku necítiť kalkul či snahu o nasledovanie momentálnych trendov. Vo Vecovom prípade ide o prirodzený vývoj a úprimnú snahu nahrať album, za ktorý sa nebude musieť ani s odstupom času hanbiť.

Vec má okrem vokálnej stránky už tradične na svedomí aj produkciu väčšiny skladieb, o zvyšok sa postarali Oh No, DJ Wich, E-Swift, Dtonate a Karaoke Tundra. Okrem toho si na album prizval aj hudobníkov ako Marián Čekovský, Martin Valihora alebo Roland Kánik. Výsledný efekt dopĺňajú hostia na mikrofóne - Supa, Vladimir 518 (ktorý sa postaral aj o cover), Peter Lipa, Juraj Benetin, Škrupo, Sash a tiež spomínaný Marián Čekovský, pričom rapovanými pasážami prispeli iba prví dvaja menovaní. Kým ale Supa, ktorý hosťuje hneď v dvoch skladbách (Všetko bude OK a 3x a dosť), podal ako vždy kvalitný výkon, o Vladimirovej účasti v tracku Sami sebou sa to, bohužiaľ, povedať nedá. Strofa člena legendárnych PSH má totiž len veľmi malú výpovednú hodnotu. Táto skladba je navyše trochu nešťastne v trackliste hneď za trackmi Bežím o život a Ďaleko blízko, pričom všetky tri sa venujú téme konzumného spôsobu života a Vecovmu vzťahu k nemu. Najvydarenejšia z tejto trojice je Ďaleko blízko, ktorá veľmi trefne opisuje súčasnú spoločnosť.

Zvyšok albumu sa však venuje širokému okruhu tém, ako to bolo už spomenuté v úvode. V skladbe V igelitovej taške sa Branči Kováč hrdo hlási k svojmu rodnému mestu Zlaté Moravce, do ktorého sa vracia aj v Dole dole, kde pomocou tejto jednoduchej hlášky zhrnie svoje detstvo a dospievanie. Spomienkami je preplnený aj singel Kúsky mňa, v ktorom cez svoje obľúbené tričká odhalí viaceré zážitky zo svojho života. Svoj každodenný deň zas predstavuje v skladbe Rutina a to, že nie je práve workoholik, sa poslucháč dozvie v tracku Maňana, do ktorého refrénom prispel Peter Lipa. Ako je na tom Vec s predsavzatiami, rozpovie spolu so Supom v 3x a dosť. Patriot inak je zas odpoveďou všetkým nacionalistom, ktorí vidia hrozbu v každom cudzincovi. Veľmi zaujímavý koncept má skladba Rozdiel, ktorá sa venuje vzťahu Slovákov a Čechov, tomu, čo majú spoločné a čím sa naopak líšia. Pohľad do Vecovej duše poskytujú pomalé tracky Samotár a Placebo s hosťujúcim Jurajom Benetinom na refréne a svoju lásku k hroznu v tekutej podobe vyzná v piesni Pohár vína. Ako bonus sa Vec rozhodol na album umiestniť aj starší, ale stále svieži a predovšetkým vtipný singel Branči Kováč.

Stereo Farbo Slepo je nielen dôkazom, že Vec je aj v druhej dekáde 21. storočia rovnako platný ako na začiatku svojej kariéry, ale zároveň, že naďalej dokáže držať krok aj s mladšími interpretmi a pritom nemusí robiť žiadne kompromisy. Toto všetko sú dôvody, prečo je práve táto nahrávka tým najlepším, čo slovenský hip-hop v roku 2012 ponúkol.

Tracklist albumu Vec - Stereo Farbo Slepo:

01 Všetko bude OK f. Supa

02 V igelitovej taške

03 Dole dole

04 Kúsky mňa f. Škrupo

05 Rutina

06 Robí si so mnou čo chce

07 Maňana f. Peter Lipa

08 Patriot inak

09 Samotár f. Juraj Benetin

10 Bežím o život

11 Ďaleko blízko

12 Sami sebou f. Vladimir 518

13 Rozdiel

14 Pohár vína f. Škrupo

15 3x a dosť f. Supa

16 Placebo f. Juraj Benetin

17 Včera bolo dávno f. Škrupo

18 Branči Kováč f. Sash & Marián Čekovský

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…