Vychádzajú prvé dve časti Pokladov slovenskej kuchyne
SITA
SITA

Vychádzajú prvé dve časti Pokladov slovenskej kuchyne

Knihy tradičných i zabudnutých receptov autorky Silvie Pilkovej uviedli na trh krstní rodičia spisovateľka Tamara Heribanová a režisér Jozef Bednárik.

BRATISLAVA 25. januára - Spisovateľka Tamara Heribanová a režisér Jozef Bednárik pokrstili pohánkou prvé dve časti zo série kuchárskych kníh Poklady slovenskej kuchyne autorky Silvie Pilkovej.

Recepty prvej časti sú zozbierané z Bratislavy, Záhoria a Podunajska, druhá časť zaznamenáva Považie. Dohromady vyjde osem publikácii, pričom každá bude obsahovať 150 receptov z troch historických regiónov.

"Bola by som veľmi rada, ak by sa tieto dve knižky ocitli v každej slovenskej domácnosti, sú veľkým pokladom,“ zaželala knihám Tamara Heribanová.

"Páči sa mi, že to nie je obligátne haluškovanie a rezňovanie, ale ide o recepty, ktoré sú nezvyklé. Prajem si, aby sa Slovensko vďaka týmto dvom knižkám prebudilo z pizzového ošiaľu,“ povedal krstný otec Jozef Bednárik.

Autorka Silvia Pilková pracovala na knihách od mája minulého roku, pričom recepty získavala cez regionálne občianske združenia, na internete i prostredníctvom rodinných príslušníkov po celom Slovensku.

"Veľmi veľa ľudí mi recepty aj posielalo, odobrovať ich zas museli múzeá a lektori, ktorí sa týmito vecami zaoberajú. Staré recepty sú navyše písané tak, že obsahujú len suroviny bez gramáže a veľmi chabý postup,“ charakterizovala ťažkosti pri zhromažďovaní receptov Pilková.

Okrem všeobecne známych jedál autorka zhromaždila aj netradičné pokrmy zo všetkých kútov a zo starých rodinných archívov.

"Recepty rôznych regiónov sa diametrálne neodlišujú, niektoré jedlá sú si podobné, alebo sa odlišujú postupom či názvom,“ prezradila Pilková pre agentúru SITA. V rôznych vydaniach kníh sa tak môžu recepty opakovať, avšak vyjdú pod tradičným názvom daného regiónu.

Tretia a štvrtá časť série Poklady slovenskej kuchyne obsiahne regióny Dolnej a Hornej Nitry, Tekova, Hontu, Podpoľania a Novohradu.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…