Dobré noviny
Štadión Trenčína nie je v havarijnom stave, tvrdí odborník
SITA
SITA

Štadión Trenčína nie je v havarijnom stave, tvrdí odborník

Správa Civilnej ochrany, podľa ktorej by v prípade úniku 12 ton čpavku bolo ohrozené takmer celé sídlisko Sihoť, je z pohľadu odborníka na chladenie nafúknutá.

TRENČÍN 14. júna - Situácia na Zimnom štadióne Pavla Demitru v Trenčíne nie je tak kritická, ako to prezentuje mesto.

Samospráva tvrdí, že tu hrozí únik čpavku pre zastaranú chladiarenskú technológiu.

Odborník na chladenie zimných štadiónov Karol Záhradníček, ktorý vo štvrtok na mimoriadnom zastupiteľstve vystúpil, má na celú situáciu iný názor.

Primátor Trenčína Richard Rybníček povedal, že štadión na jeseň kvôli bezpečnosti neotvorí. Záchranu vidí v novom investorovi - spoločnosti Altis, ktorá chce štadión kúpiť a následne ho aj zrekonštruovať.

Záhradníček vylúčil, že by v hokejovom stánku hrozil havarijný stav. Správa Civilnej ochrany, podľa ktorej by v prípade úniku 12 ton čpavku bolo ohrozené takmer celé sídlisko Sihoť, je z jeho pohľadu nafúknutá.

„O havarijný stav nejde. Treba to brať tak, že havarijný stav je, keby došlo k nejakému hromadnému úniku čpavku, a to je prasknutím nejakej nádoby. Ale pokiaľ sú to úniky cez ventily, cez čerpadlá, tak to nie je havária, to je normálna bežná porucha,“ tvrdí Záhradníček.

Správca štadióna s odborníkom nesúhlasí

Ako ďalej dodal, štadión momentálne potrebuje to, čo sa robí po skončení sezóny na každom štadióne. „Spraví sa revízia a závery revízie sa zrealizujú. V revízii sa zistí, či sú nejaké úniky, či je niekde nejaká chyba vo ventiloch, či fungujú správne čerpadlá. Tento štadión si vyžaduje toto momentálne, pretože on je inak funkčný,“ vysvetlil Záhradníček.

Odborník navyše tvrdí, že v štadióne ani nie je 12 ton čpavku, pretože nie je tak stavaný. Podľa Záhradníčka tu môže byť maximum sedem až osem ton, nie viac. K hromadnému úniku čpavku zo zimného štadióna zatiaľ nedošlo nikde na Slovensku.

Správca zimného štadióna Robert Buchel so Záhradníčkovým názorom nesúhlasí. Štadión je podľa neho v rizikovom stave. „Chýbajú revízne správy na elektrickú energiu a treba spraviť zásadnú rekonštrukciu chladiarenského zariadenia,“ tvrdí. To, že by bola správa Civilnej ochrany nafúknutá, odmieta. „To tvrdili aj v Černobyle,“ reagoval Buchel.

Predaj nechcú zastaviť, ale získať čas

Mimoriadne zastupiteľstvo, ktoré riešilo len problém zlého stavu štadióna a jeho prípadný predaj Altisu, dnes trvalo viac ako päť hodín. Napokon poslanci prijali uznesenie, aby mesto zabezpečilo prevádzku štadióna na minimálne túto sezónu s tým, aby odstránili nedostatky, ktoré im vytkla revízna správa. Predaj štadióna je pritom predmetom riadneho zastupiteľstva, ktoré bude 22. júna. Ako povedal predseda najsilnejšieho poslaneckého klubu Smer-SD Daniel Beníček, predaj nechcú zastaviť, len získať viac času.

„Toto je obrovský priestor, aby sme mohli všetky veci vyriešiť a odporučil by som, aby sme ten predaj podržali, nie zamietli,“ povedal Beníček.

Prijaté uznesenie je podľa primátora Rybníčka nejasné a nezrozumiteľné a poslanci ním zrejme chcú aj naďalej financovať prevádzku, ale aj rekonštrukciu hokejového stánku. Suma, ktorá by mala z rozpočtu ísť na opravu štadióna, nie je jasná.

„Musím si nájsť chvíľku času a premyslieť si, čo týmto uznesením chceli povedať. Pretože sa dá vysvetliť spôsobom, že máme investovať 30 000 alebo 50 000 eur, ale dá sa vyložiť aj spôsobom, že máme investovať 600 000 eur do chladiarenského zariadenia,“ povedal Rybníček.

Už ste čítali?