Dobré noviny
Náboženský a pútnický turizmus môže zvýšiť návštevnosť v regióne Nitry
TASR
TASR

Náboženský a pútnický turizmus môže zvýšiť návštevnosť v regióne Nitry

Sv. Cyril a sv. Metod
Sv. Cyril a sv. Metod — Foto: TASR/Tomáš Doboš

Cieľom projektu je využiť potenciál európskeho historického a kultúrneho dedičstva spojeného s cyrilo-metodskou misiou.

Nitra 11. októbra (TASR) – Náboženský a pútnický cestovný ruch je pre Nitru príležitosťou, ako zvýšiť návštevnosť regiónu, tvrdí Marta Hároniková, výkonná riaditeľka Nitrianskej organizácie cestovného ruchu. Budovaná Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda bude podľa jej slov z pohľadu rozvoja cestovného ruchu veľkým prínosom pre región.

„Náboženský cestovný ruch je spolu s pútnickým jedným z najstarších, okrem duchovného a poznávacieho má značný prínos aj pre ekonomiku. Vedia na ňom participovať stravovacie či ubytovacie služby. Ak v Nitre a okolí pospájame všetky pamiatky súvisiace s pôsobením solúnskych bratov na tomto území, keď sa k tomu pripoja festivaly a jarmoky ako súčasť festivalu Nitra, milá Nitra počas osláv Sviatku sv. Cyrila a Metoda, exteriérové predstavenia na Nitrianskom hrade, sprevádzanie mestom v historických kostýmoch a doprava historickým autobusom, vznikne nám zaujímavý produkt cestovného ruchu, ktorý sa viaže k nejakému príbehu,“ zhodnotila Hároniková.

Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda je cezhraničným projektom, na ktorom participujú okrem Zlínskeho a Juhomoravského kraja v Českej republike aj Trenčiansky, Žilinský, Trnavský a Nitriansky kraj. Trasa by mala smerovať z Velehradu do Ríma, neskôr by mali vzniknúť aj ďalšie trasy do Ochridu a Solúna. Cieľom projektu je využiť potenciál európskeho historického a kultúrneho dedičstva spojeného s cyrilo-metodskou misiou.

Jeho realizáciou by mala vzniknúť sieť regiónov, miest, obcí, vzdelávacích a kultúrnych inštitúcií, ktoré sú späté s misiou sv. Cyrila a Metoda. Projekt vytvoril Zlínsky kraj v roku 2013 pri príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestcov na Veľkú Moravu. Nitra ako centrum východnej časti Veľkomoravskej ríše bola priamo spätá s cyrilo-metodskou misiou, preto bola s ponukou zapojiť sa do projektu oslovená medzi prvými.

V rámci pútnickej cesty vznikajú na Slovensku dve vetvy. Jedna vedie z veľkomoravských hradísk v Pobedime a Ducovom, cez Nitriansku Blatnicu s Rotundou svätého Juraja, cez Bojnú ako hospodárske a politické centrum Nitrianskeho kniežatstva a Veľkej Moravy až po Nitru ako mocenské centrum Nitrianskeho kniežatstva.

Druhá vetva smeruje z Mikulčíc, cez Šaštín a hradisko v Majcichove až po Močenok, ktorý je rodiskom svätého Gorazda. Odtiaľ povedie do Nitry a v ďalšom období bude trasa rozšírená smerom k Štúrovu a Komárnu až do maďarského Blatnohradu.

„Budovanie trasy nemá iba duchovný a kultúrny rozmer, ale poskytuje aj možnosti pre rozvoj podnikania, služieb, cestovného ruchu, skvalitnenie infraštruktúry a rekonštrukciu pamiatok,“ skonštatoval predseda NSK Milan Belica. Financovanie projektu je zabezpečené predovšetkým z fondov Európskej únie, určitou čiastkou však prispievajú aj dotknuté kraje zo svojich rozpočtov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…