Dobré noviny
Hubárska výstava v Malinovej predstavila 117 druhov húb
TASR
TASR

Hubárska výstava v Malinovej predstavila 117 druhov húb

Dovedna 117 druhov húb priniesli hubári na 4. ročník regionálnej hubárskej výstavy, ktorú počas minulého víkendu  zorganizovali v podhorskej dedinke Malinová v okrese Prievidza. Je jedným z mála takýchto podujatí na Slovensku. Na snímke časť vystavených húb. V Malinovej 9. októbra 2016.
Dovedna 117 druhov húb priniesli hubári na 4. ročník regionálnej hubárskej výstavy, ktorú počas minulého víkendu zorganizovali v podhorskej dedinke Malinová v okrese Prievidza. Je jedným z mála takýchto podujatí na Slovensku. Na snímke časť vystavených húb. V Malinovej 9. októbra 2016. — Foto: TASR - Pavol Remiaš

Boli medzi nimi jedlé, nejedlé aj jedovaté. Hubári priniesli aj vzácnejšie huby, ako je napríklad kuriatko oranžové alebo rýdzik Stephensov, ktorý rastie pod povrchom pôdy.

Malinová 11. októbra (TASR) – Dovedna 117 druhov húb priniesli hubári na 4. ročník regionálnej hubárskej výstavy, ktorú počas minulého víkendu zorganizovali v podhorskej dedinke Malinová v okrese Prievidza. Je jedným z mála takýchto podujatí na Slovensku.

„Pred výstavou sme sa veru obávali, či sa kvôli výkyvom počasia podarí sústrediť dostatok druhov húb, ktoré sú charakteristické pre jeseň. Ale boli sme milo prekvapení. Hubári nielen z našej obce, ale aj okolitých dedín, ba aj z Prievidze, priniesli množstvo húb. Spoľahlivo sa nám podarilo určiť 85 druhov. Boli medzi nimi jedlé, nejedlé aj jedovaté. Priniesli nám aj vzácnejšie huby, ako je napríklad kuriatko oranžové alebo rýdzik Stephensov, ktorý rastie pod povrchom pôdy,“ informoval amatérsky mykológ a jeden z organizátorov výstavy Jozef Vaš.

Potešiteľné bolo, že sa do zberu húb zapojili aj deti. Celé rodiny sa do hory vybrali aj niekoľkokrát. A tak sa im podarilo priniesť nielen krásne plodnice najznámejších jedlých húb, kozákov, kuriatok, masliakov, suchohríbov, ale aj nejedlé a jedovaté. Nechýbali muchotrávky zelené, ktoré patria medzi smrteľne jedovaté huby, aj bodkovaná krásavica muchotrávka červená, ale aj nejedlé rýdziky, plávky.

Pripravili z nich aj ucelené kompozície, z viacerých druhov húb, uložené v machu, skalkami, ozdobené čečinou. Najväčší úlovok sa podaril Michalovi Pekárovi z Malinovej, ktorý priniesol, krásny exemplár kučierky veľkej. Bola skutočne veľká, pretože obvod tejto huby mal vyše 100 centimetrov a hmotnosť takmer dva kilogramy. Ozdobou výstavy bol bukový klátik obrastený trsmi hlivy ustricovitej, ktorú vo svojej záhrade dopestoval jeden z miestnych hubárov. Mnohí návštevníci výstavy sa rozhodli, že si takéto huby tiež dopestujú.

„Naše výstavy majú naozaj výchovný charakter. Odvtedy, čo ich organizujeme, sa mnohí Malinovčania aj ľudia z okolitých dedín naučili zbierať a rozoznávať jedlé druhy od nejedlých a jedovatých. Mnohí už vyskúšali aj chutné druhy, ktoré dovtedy vôbec nezbierali, ako sú napríklad plávky, muchotrávky červenkasté, koralovce bukové, lieviky trúbkovité, jelenky poprehýbané a ďalšie,“ poznamenal Vaš.

Na záver starostka obce Mária Luprichová odovzdala vecné ceny mladým i dospelým hubárom. Časť prinesených húb organizátori spracovali na hubové jedlá. Tak početní návštevníci, mohli ochutnať hubovú praženicu, fašírky a melencovú polievku. Všetky tieto jedlá boli pripravené z viac než desať druhov jedlých húb. Aj takých, ktoré mnohí dovtedy nepoznali a ochutnali po prvý raz.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…