Novinári prerazili dno. Alebo prečo potrebujeme viac pozitívnych správ
Róbert Sedlák
Róbert Sedlák

Novinári prerazili dno. Alebo prečo potrebujeme viac pozitívnych správ

Vidieť umierať človeka na asfalte nie je verejný záujem, ktorým sa naše médiá s obľubou oháňajú.

Bulvárne médiá rozhodne neboli jediné, ktoré sa priživili na smrti človeka.
Bulvárne médiá rozhodne neboli jediné, ktoré sa priživili na smrti človeka. Foto: FB, koláž DN

Keď sme pred vyše štyrmi rokmi zakladali Dobré noviny, za jeden z našich hlavných motívov sme označili fakt, že násilie a tragédie dostávajú v slovenskom spravodajstve priveľa priestoru na úkor pozitívnych a inšpirujúcich príbehov, ktoré by mohli pomôcť posunúť slovenskú spoločnosť dopredu.

Koľko poučení a opovrhnutia zo strany niektorých kolegov sme si vtedy vypočuli. Vraj príliš zovšeobecňujeme a problém násilia, tragédií a ľudského nešťastia v spravodajstve sa týka iba bulváru a jednej či dvoch celoštátnych televízií.

Lenže to, čo sa udialo včera v našom mediálnom rybníku, hovorí o niečom inom. Do slovenských redakcií niekto poslal USB kľúče s videozáznamom dopravnej nehody Daniela Lipšica, pri ktorej vyhasol život chodca. Slovenské médiá sa šli doslova roztrhať, aby tento "šokujúci" materiál ukázali divákom a čitateľom ako prví, niektorí chvíľku napätia spestrili aj reklamou pred videom. A rozhodne nešlo iba o bulvárne médiá, ale o široký zástup redakcií, z ktorých viaceré sa samy nazývajú mienkotvornými a veľmi rady rozdávajú morálne pohlavky na počkanie. Ale možno opäť iba príliš zovšeobecňujeme, lebo je pravda, že rádiá to video nevysielali.

Nie, vidieť umierať človeka na asfalte nie je verejný záujem, ktorým sa naše médiá s obľubou oháňajú. Slušný novinár totiž v prvom rade hľadí na ľudskú dôstojnosť obete, ale aj na traumatickú skúsenosť pozostalých. Alebo sú títo ľudia menej dôležití ako kliky a zdieľania? A o tom, že médiá majú leví podiel na tom, akým smerom sa uberá morálka a etika celej spoločnosti, sa ani netreba rozpisovať. Ak nedbáme na právo na dôstojnosť nevinných ľudí dokonca aj v samozvaných "mienkotvorných" denníkoch, akým právom potom tie isté denníky apelujú na slušnosť a morálku napríklad v politike?

Po štyroch rokoch sa ukazuje, že na Slovensku sa stále nič nezmenilo. Pritom dnes možno ešte väčšmi ako kedykoľvek predtým potrebujeme viac pozitívnych správ, ktoré pre spoločnosť poslúžia ako povzbudenie a inšpirácia zároveň. Potrebujeme nový pozitívny smer a pozitívne príklady, ktoré sú všade okolo nás, len ich treba chcieť vidieť. Aby sa z nás nestala svorka krvilačných vlkov, ktorá svoju pondelkovú frustráciu z pokašľaného života rieši hromadným sledovaním a zdieľaním videa umierajúceho človeka na nekvalitnom čiernobielom zázname z priemyselnej kamery. Viac pozitívnych príkladov však, zdá sa, nepotrebujú ani tak čitatelia, ale skôr samotní novinári. Už štyri roky ukazujeme, že sa to dá aj inak. Radi im budeme ako príklad slúžiť aj naďalej.

Autor je manažérom portálu Dobré noviny.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…