V dubnickej ZŠ Pavla Demitru po rokoch obnovili školskú dielňu
TASR
TASR

V dubnickej ZŠ Pavla Demitru po rokoch obnovili školskú dielňu

Vznikla v priestoroch bývalej počítačovej učebne, žiakom školy je k dispozícii dielňa, kde sa naučia opracovávať kovy i drevo. Podľa učiteľa sú to praktické veci, čo sa deťom páči.

Žiaci a učiteľ Otto Bača (vpravo) počas technického vyučovania v obnovenej dielni, 10. októbra 2016 na ZŠ Pavla Demitru v Dubnici nad Váhom. V Základnej škole s materskou školou Pavla Demitru v Dubnici nad Váhom sa po siedmich rokoch vrátili ku klasickej školskej dielni. — Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Dubnica nad Váhom 10. októbra (TASR) – V Základnej škole s materskou školou Pavla Demitru v Dubnici nad Váhom sa po siedmich rokoch vrátili ku klasickej školskej dielni. Vznikla v priestoroch bývalej počítačovej učebne, žiakom školy je k dispozícii dielňa, kde sa naučia opracovávať kovy i drevo.

Podľa riaditeľa školy Ferdinanda Brunovského aj v ich škole zareagovali po roku 1989 na trendy zriaďovania počítačových učební. Zrušili dielňu, v ktorej vznikla počítačová učebňa. "Za nejaký čas sa ukázalo, že počítač má doma každý, deti ich dokonca ovládajú lepšie ako vyučujúci. Jednoducho sme zabudli na to, že existuje aj nejaká fyzická práca," zdôvodnil riaditeľ potrebu obnovenia dielne.

Pracovné vyučovanie sa v dielni podľa učiteľa Otta Baču vyučovalo aj v minulosti, je dobré, že sa k nemu na škole vracajú. "Kedysi tu bola dielňa, teraz sa obnovuje. Základ je, aby sa deti naučili držať jednotlivé druhy náradia tak, aby si neublížili. Deti dostanú nejaký predpripravený materiál, ktorý potom opracovávajú, alebo z neho vyrábajú nejaké výrobky. Sú to praktické veci a deti to majú radi," skonštatoval Bača.

Bývala učiteľka Marcela Staňová si myslí, že pracovné vyučovanie viedlo deti ku kreativite, vyrábali si učebné pomôcky, vyrábali výrobky s úžitkovou a estetickou hodnotou. "Som rada, že sa to obnovilo. Ak sa teória nespájala s praxou a nepestovali sa manuálno-technické zručnosti, zakrpatievalo myslenie i zručnosť detí. Je to potrebné, pretože musíme vychovávať technické kádre pre náš priemysel," doplnila Staňová.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…