Stredná odborná škola v Košiciach vychovala množstvo odborníkov
TASR
TASR

Stredná odborná škola v Košiciach vychovala množstvo odborníkov

Stredná odborná škola technická (SOŠT) na Kukučínovej ulici v Košiciach začala písať svoju históriu v roku 1949.

Stredná odborná škola technická (SOŠT) na Kukučínovej ulici v Košiciach začala písať svoju históriu v roku 1949. Pôvodne to boli tri učilištia, ktoré sa v rokoch 1963 a 1964 zlúčili a vzniklo Odborné učilište pri Pozemných stavbách, národnom podniku Košice. Podľa slov riaditeľa SOŠT Jána Pitucha počas svojej histórie vychovali množstvo remeselníkov, ktorí sa pričinili o rozvoj Košíc v čase ich stavebného rozmachu. Na snímke budova Strednej odbornej školy technickej (SOŠT) na Kukučínovej ulici v Košiciach. Košice, 10. októbra 2016. — Foto: TASR - František Iván

Košice 10. októbra (TASR) – Stredná odborná škola technická (SOŠT) na Kukučínovej ulici v Košiciach začala písať svoju históriu v roku 1949. Pôvodne to boli tri učilištia, ktoré sa v rokoch 1963 a 1964 zlúčili a vzniklo Odborné učilište pri Pozemných stavbách, národnom podniku Košice. Podľa slov riaditeľa SOŠT Jána Pitucha počas svojej histórie vychovali množstvo remeselníkov, ktorí sa pričinili o rozvoj Košíc v čase ich stavebného rozmachu.

"O tri roky bude naša škola oslavovať 70. výročie svojho založenia. Vznikla ako učňovská škola, keďže sa rozvíjala oblasť stavebníctva a potrebovali vyškoliť murárov, tesárov, klampiarov, stolárov a inštalatérov. Škola poskytovala remeselníkov pre bývalé Pozemné stavby a iné stavebné inštitúcie a organizácie," priblížil pre TASR Pituch.

"Škola od svojho vzniku prijímala žiakov nielen z východoslovenského kraja, ale celého Slovenska. Môžeme ju definovať ako základnú školu pre výučbu stavebných remesiel," priblížil riaditeľ školy.

Bývalí absolventi, ktorí skončili školu pred 30 – 40 rokmi, sú podľa Pitucha dnes takpovediac piliermi stavebníctva. "Sú to živnostníci, ktorí prichádzajú do školy, keďže tu dali študovať i svoje deti. Môžem povedať, že práve absolventi, ktorí skončili našu školu, ešte držia stavebný sektor na Slovensku,“ vysvetlil riaditeľ školy.

Absolventi SOŠT podľa Pitucha stavali množstvo stavieb v Košiciach. "Keby tu boli podnikoví riaditelia a riaditelia podnikových stavieb, tak by vedeli presne uviesť. Naši absolventi postavili celú obytnú časť, materské školy a mnohé iné budovy v Košiciach. Táto škola poskytla kvalifikovaných odborníkov pre stavebníctvo nielen na východnom Slovensku, ale i v iných mestách na Slovensku, ako aj v Českej republike,“ priblížil riaditeľ školy.

Ako povedal, študenti to v minulosti mali o niečo ťažšie. Nemali totiž vytvorené také podmienky, ako má škola dnes. "Teraz máme inú techniku, nové moderné technológie, ale pre minulú dobu boli títo absolventi použiteľní a zruční. Napríklad tesár, ktorý sa vyučil, nemal možnosti a pracovné pomôcky ako teraz, ale pre tamtú dobu to stačilo,“ skonštatoval Pituch.

Ako riaditeľ SOŠT pôsobí 17 rokov. „Keď som sem prišiel, tak na škole študovalo približne 300 žiakov, dnes ich máme 1045,“ dodal Pituch.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…