Slepý muž je jednotka na skateboarde, hendikep ho posilnil
SITA
SITA

Slepý muž je jednotka na skateboarde, hendikep ho posilnil

Thomas Carroll sa každý deň v plnej rýchlosti vrhá strmhlav dolu rampou na doske na kolieskach a skutočnosť, že absolútne nič nevidí, mu pritom vôbec neprekáža. Svojím správaním inšpiruje aj ďalších.

Thomas Carroll dokáže jazdiť na skateboarde s takou istotou a ľahkosťou, akú by mu mohol závidieť kdekto. Mnohí však netušia, že mladí Američan prekonáva omnoho viac prekážok než iní športovci – je totiž slepý.

Thomas prišiel o zrak ešte ako dvojročný kvôli zriedkavému druhu rakoviny na sietnici, ktorý lekári diagnostikovali príliš neskoro. Keď mal desať rokov, postavil sa na skateboard a aj napriek odhováraniu a predsudkov sa rozhodol, že adrenalínu na doske dá šancu. Dnes sa z vysokých rámp púšťa bez strachu a na orientáciu používa najmä sluch.

„Chcel som ľuďom ukázať, že aj ja dokážem robiť veľké veci. Vždy som cítil istý tlak. Kým som nebol v skateboardovom parku najlepší, bolo to ako - „no, na slepého si celkom dobrý“. Vždy som sa snažil byť najlepší, lebo ak som bol len „dobrý“, ľudia ma tak hodnotili iba preto, že som slepý. Chcel som byť skvelý skater,“ uviedol študent žurnalistiky a medzinárodných štúdií, ktorý si čas kráti aj hraním na bicích.

Na rampu najradšej chodieva skoro ráno, keď všetci ostatní ešte spia. Vtedy nemusí mať obavy, že do niekoho narazí a celé ihrisko patrí len jemu. „Stále počúvam zvuk koliesok, aby som zistil, či je niečo v ceste. Dodáva mi to akýsi zmysel smeru,“ uviedol Thomas, ktorý si adrenalín z prekonaného strachu nevie vynachváliť. Za sebou má už mnoho pádov, rozbitých kolien a dokonca aj zlomených zubov, o tom, že by sa kvôli tomu svojej vášne vzdal, však nikdy nepremýšľal. „Padanie je zručnosť, v ktorej sa stanete rovnako dobrý ako v športe, ktorému sa venujete,“ myslí si Američan.

Jeho príbeh sa dostal aj do pozornosti profesionálneho skateboardistu Tonyho Hawka, ktorý sa uplynulý rok rozhodol Thomasa navštíviť v jeho rodnom meste v Illinois. Po krátkom interview si tak študent splnil sen a poludnie strávil skateboardovaním so slávnym športovcom.

„Myslím, že ľudia by si mali uvedomiť, že všetko, čo sa deje, má svoj dôvod a že vždy existuje spôsob, ako prekonať prekážky, ak to skutočne chcete,“ dodal nebojácny športovec.

www.mcsweeneys.net 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…