Litovčania volia parlament; Sociálni demokrati majú vážnych súperov
TASR
TASR

Litovčania volia parlament; Sociálni demokrati majú vážnych súperov

Litovčania sú stále veľmi podozrievaví voči Rusku a napäté vzťahy s Moskvou budú podľa očakávania pokračovať bez ohľadu na výsledok parlamentných volieb.

Na snímke litovský premiér a líder Litovskej sociálno-demokratickej strany (LSDP) Algirdas Butkevičius s manželkou Janinou a vnučkou Kamilou vhadzuje hlasovací lístok do urny v prvom kole parlamentných volieb v Litve vo Vilniuse 9. októbra 2016. — Foto: TASR/AP

Vilnius 9. októbra (TASR) - Litovčania dnes volia v prvom kole parlamentných volieb, pričom vládnuci Sociálni demokrati majú vážnych súperov v konzervatívcoch a agrárnej strane.

Litva, najväčšia z troch pobaltských krajín, zápasí s problémom emigrácie už od znovuzískania nezávislosti po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 a od začlenenia do Európskej únie v roku 2004.

Sociálni demokrati, ktorí od roku 2012 stoja na čele koaličnej vlády, a aj opozičné strany sľubujú zvýšenie životnej úrovne v krajine s 2,9 milióna obyvateľov. Informovala o tom agentúra AP.

Mnoho Litovčanov sa sťažuje, že od zavedenia meny euro v krajine v roku 2015 stúpli ceny, ale platy nie. Litvu tvrdo zasiahla celosvetová ekonomická kríza a ešte sa len spamätáva z recesie.

Predvolebné prieskumy verejnej mienky ukázali, že Sociálni demokrati vedú v súboji o 141 parlamentných kresiel pred agrárnou Litovskou úniou roľníkov a zelených (LVŽS), ako aj pred konzervatívnym blokom Vlastenecký zväz - kresťanskí demokrati.

Sociálnych demokratov vedie premiér Algirdas Butkevičius a konzervatívcov Gabrielius Landsbergis, ktorý sa vo veku 34 rokov pokúša stať najmladším premiérom Európy. Je vnukom Vytautasa Landsbergisa, litovskou prvou hlavou štátu po rozpade Sovietskeho zväzu.

Litovčania sú stále veľmi podozrievaví voči Rusku a napäté vzťahy s Moskvou budú podľa očakávania pokračovať bez ohľadu na výsledok parlamentných volieb.

Volebné miestnosti sa zatvoria dnes o 20.00 h miestneho času (19.00 h SELČ). Druhé kolo volieb sa bude konať 23. októbra v tých volebných obvodoch, kde žiaden kandidát nezíska väčšinu hlasov.

Pravdepodobne žiadna strana nezíska väčšiu podporu než 20 percent hlasov voličov, takže po voľbách budú musieť nasledovať rozhovory o vytvorení koalície.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…