V Českej republike sa začal druhý deň krajských a senátnych volieb
TASR
TASR

V Českej republike sa začal druhý deň krajských a senátnych volieb

V piatok voľby nelákali. V Brne mal člen komisie na tričku kosák a kladivo.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Michal Svítok

Praha 8. októbra (TASR) - Dnes o 08.00 h ráno sa v Českej republike začal druhý deň tohtoročných krajských volieb, ktoré sú na tretine územia spojené s prvým kolom volieb do Senátu. Napísal to spravodajský server Novinky.cz s tým, že hlasovať môže každý, kto to nestihol v piatok.

Voliči majú príležitosť svojimi hlasmi ovplyvniť zostavenie regionálnych vlád na najbližšie štyri roky, ako aj to, či si vládna koalícia udrží väčšinu v Senáte.

Volebné miestnosti sa zatvoria o 14.00 h. Po ich uzatvorení začnú komisári hlasy sčítavať. Výsledky by mali byť známe s najväčšou pravdepodobnosťou ešte neskôr v priebehu dneška.

Českí voliči mohli hlasovať už v piatok. Záujem bol podľa informácií z volebných komisií rozdielny. Niektorí v piatok vybrali len budúcich členov zastupiteľských zborov, do hornej komory parlamentu voliť nechceli.

Celková volebná účasť by podľa stránky spravodajského kanála ČT24 mohla byť podobná ako v predchádzajúcich spoločných krajských a senátnych voľbách pred štyrmi rokmi. Vtedy účasť dosiahla 37 percent.

Okrem volieb do hornej komory parlamentu a krajských zastupiteľstiev sa na rôznych miestach v Česku koná aj jedenásť referend.

Senátne voľby sa v ČR konajú každé dva roky v jednej tretine z celkovo 81 obvodov. V hornej komore parlamentu obhajuje väčšinu vládna koalícia ČSSD, ANO a KDÚ-ČSL.

Voľby v piatok nelákali

Voliči v trinástich krajoch Českej republiky dnes a v sobotu vyberajú nové zloženie krajských zastupiteľstiev a v niektorých obvodoch aj obsadenie jednej tretiny Senátu. Do piatkového večera však prišla voliť v priemere iba pätina voličov, informovala o tom internetová stránka Českej televízie.

Volebné miestnosti boli otvorené dnes od 14. do 22. hodiny. V sobotu bude možné voliť od 8. do 14. hodiny.

Celková volebná účasť by podľa stránky spravodajského kanála ČT24 mohla byť podobná ako v predchádzajúcich spoločných krajských a senátnych voľbách pred štyrmi rokmi. Vtedy účasť dosiahla 37 percent.

Okrem volieb do hornej komory parlamentu a krajských zastupiteľstiev sa na rôznych miestach v Česku koná aj jedenásť referend. Napríklad v Brne hlasujú o polohe zmodernizovanej hlavnej železničnej stanice.

Senátne voľby sa v ČR konajú každé dva roky v jednej tretine z celkovo 81 obvodov. V hornej komore parlamentu obhajuje väčšinu vládna koalícia ČSSD, ANO a KDÚ-ČSL.

Rozruch s tričkom

O rozruch sa podľa spravodajského servera iDnes.cz postaral člen istej volebnej komisie v Brne, ktorý vo volebnej miestnosti vystupoval v tričku so zobrazeným kosákom a kladivom. Keď to zistil tajomník príslušnej mestskej časti, člena Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) Davida Pazderu vyzval, aby si tričko prezliekol. Ten však nemal žiaden iný odev, a tak sa úradník vybral kúpiť mu náhradné oblečenie. Muž sa však aj potom odmietol preobliecť. Tajomník mu totiž údajne predtým sľúbil, že mu kúpi červené tričko, no napokon sa vrátil s čiernym.

Český volebný zákon politickú agitáciu vo volebných miestnostiach zakazuje. Člen komisie však na svojom odeve nič zlé nevidí. "Tričko s kosákom a kladivom mám dnes zhodou okolností," tvrdil.

Tajomník na odev člena komisie upozornil aj jej predsedníčku nominovanú za koalíciu pirátov a zelených. Podľa jej názoru sa však Pazdera ničoho nedopustil, a tak sa prípadom odmietla zaoberať.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…